co zabrać ze sobą w góry

Wybierasz się w góry? W tym wpisie znajdziesz kilka propozycji rzeczy, które mogą Ci się przydać w terenie.

Wybierając się w góry przede wszystkim załóż odpowiednie obuwie: wygodne, z grubą podeszwą i wykonane z nieprzemakalnego materiału. Zabierz ze sobą kurtkę i bluzę – pogoda lubi być zmienna. Najlepiej wędruje się w gronie dobrych przyjaciół, jest raźniej i bezpieczniej. Zanim wyruszysz musisz ocenić swoje możliwości i przygotować się na różne scenariusze wycieczki oraz poinformować bliskich, gdzie dokładnie się wybierasz. Na trasie, gdy poczujesz się źle, lepiej zawrócić niż później tego żałować. Nie ufaj w 100% swojemu smartfonowi i miej zawsze przy sobie mapę w wersji papierowej.

Drobiazgi, które warto zabrać w góry:

  • Mała apteczka – W górach możesz być świadkiem wypadku, wtedy trzeba zachować zimną krew, wezwać pomoc i ratować poszkodowanego. Mała apteczka, w której znajdują się: maseczka do sztucznego oddychania, kilka plastrów różnych wielkości, gazik jałowy i para gumowych rękawiczek. Możesz też zabrać ze sobą chusteczkę do dezynfekcji. Te wszystkie rzeczy dostępne są w aptece.
  • Scyzoryk – jest w nim nóż, piłka, lupa, widelec, łyżka, pilnik, otwieracz do puszek i wiele innych. Przyda się przy spożywaniu posiłków, rozpalania ogniska, czy przecinaniu małych gałązek albo materiału.
  • Gwizdek – w Beskidach, Bieszczadach, czy innych górach spotkanie dzikiego zwierzęcia jest możliwe. Tylko kilka gatunków zwierząt może bezpośrednio zagrozić człowiekowi i  na szczęście zdarza się to dosyć rzadko. Trzeba jednak brać pod uwagę różne scenariusze. Nie każde zwierzę przestraszy się gwizdania i ucieknie, dlatego lepiej wcześniej sprawdzić, jak uchronić się przed atakiem danego gatunku. Przede wszystkim nie schodź ze szlaku i nie próbuj oswajać dzikich zwierząt. Gwizdek przydaje się też do komunikacji z grupą.
  • Wielofunkcyjna chusta –  Niektórzy noszą ich nawet kilka. Wygląda jak cienki komin. Jest wykonana z elastycznego materiału. Można ją nosić na szyi lub jako opaskę, czapkę, bransoletkę. Chusta ta pomoże też przy ratowaniu.
  • Zapałki i/lub krzesiwo – ogień w górach przyda się do rozpalenia ogniska (wcześniej sprawdź, gdzie i kiedy jest to dozwolone). Zapałki są znacznie tańsze i prostsze w użyciu, ale mogą zmoknąć. Krzesiwo sprawdzi się u miłośniczek i miłośników survivalu. Do rozpalenia ogniska przy jego pomocy potrzebna jest dodatkowa rozpałka.

W górach pamiętaj także o zdrowym rozsądku!

Polecamy: TOP powerbanki dla dziewczyn

co zabrać ze sobą w góry

Źródło zdjęć: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj