W tym wpisie dowiesz się, jak zwiększyć efektywność treningów.
Wiele osób ciężko ćwiczy kilka razy w tygodniu, a tak naprawdę można zrobić trening krócej i efektywniej. Często zdarza się, że nie osiągając natychmiast efektów, porzucamy nasz cel. Sprawdź co trzeba zrobić, żeby wykrzesać z ćwiczeń możliwie jak najwięcej.
Jak zwiększyć efektywność treningów?
1. Ogranicz czas treningu do godziny
Treningi dłuższe niż 60 minut sprawiają, że podnosi się poziomu stresu (kortyzolu), co z kolei powoduje spowolnienie budowania się mięśni i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Nadmierne wydzielanie się kortyzolu powoduje także złe samopoczucie. Poza tym krótszy trening pozwala na większą jego intensywność, a to pozwala na szybsze osiągnięcie zamierzonego celu.
2. Wybierz swój cel
Chodząc na treningi często mamy wiele celów jednocześnie, np. spalenie tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie ciała. Aby zwiększyć efektywność treningów należy odpowiednio dobrać program treningowy i na nim się skupić. Jeśli zaczniemy realizować wszystkie cele jednocześnie, to możemy nie osiągnąć pożądanego efektu. Należy najpierw zrealizować jeden cel, a dopiero później brać się za kolejny.
3. Stwórz swój plan treningowy
Zaplanowanie ćwiczeń pozwala uniknąć pojawiających się wymówek i wyeliminować nieregularność treningów. Po stworzeniu dobrego planu treningowego, będziesz doskonale wiedziała co musisz danego dnia zrobić.
4. Rób treningi interwałowe
Zmniejszanie i zwiększanie tempa ćwiczeń pozwala spalić jeszcze więcej kalorii i lepiej wyrzeźbić niektóre partie ciała. Trening interwałowy jest dobry dla zajętych osób i tych, które , ponieważ trwa krócej od standardowego treningu.
5. Rzucaj sobie wyzwania
Rzucanie samej sobie wyzwań pozwala wykrzesać z siebie jeszcze więcej siły i mobilizacji do ćwiczeń. Zobaczysz, że będziesz dumna z tego, że udało Ci się zrealizować cel. Przykład: masz do przebiegnięcia 5 kilometrów, więc stawiasz sobie za cel ukończyć trasę w 40 minut. Dzięki temu dajesz z siebie jeszcze więcej!
UWAGA: Nie należy zakładać sobie zbyt wygórowanych celów, ponieważ może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia i prowadzić do spadku mobilizacji (w przypadku porażki).
5. Modyfikuj plan ćwiczeń
Zmiany spowodują różnorodny wysiłek, co jest bardzo dobre dla mięśni. Robiąc przez długi czas taki sam trening, mięśnie nie będą się aż tak męczyć i nie da to pożądanych efektów. Modyfikacje sprawią też, że nie znudzisz się ćwiczeniami zbyt szybko.
6. Dobrze wykorzystaj okienko anaboliczne
Okienko anaboliczne to czas po treningu (ok. 2-3 godziny), gdy musimy uzupełnić składniki odżywcze, utracone podczas aktywności fizycznej. Wtedy wszystkie kalorie spalają się łatwiej, ale to nie znaczy, że możemy zjeść, np. pizzę. Bardzo często takie myślenie sprawia, że nie chudniemy.
Polecamy: 3 proste triki, które pomogą Ci schudnąć
Źródło zdjęć: Pinterest