Jakie są najczęstsze przyczyny spóźniania się okresu i jak im zaradzić?
Okres to jeden z najgorszych, najbardziej skomplikowanych i najważniejszych procesów zachodzących w organizmie dziewczyny. Każda z nas przechodzi cykl miesiączkowy inaczej, a krwawienia nie zawsze pojawiają się idealnie co 28 dni. U niektórych cykl może trwać krócej, a u innych dłużej (np. 35 dni) i nie należy z tego powodu wpadać w panikę.
Halo, miesiączko, gdzie jesteś? Czyli dlaczego spóźnia się okres
Chciałabym jednak skupić się na samych przyczynach braku miesiączki, które czasami spędzają sen z powiek.
Dlaczego spóźnia się okres?
#1. Stres
Nie znam bardziej powszechnej przyczyny niż właśnie stres. Nastolatki muszą zmagać się z ciągłym napięciem spowodowanym szkołą, konfliktami z najbliższymi, czy właśnie spóźniającym się okresem. Niestety, stresu nie da się wyeliminować w 100% z naszego życia, ale na szczęście da się go zminimalizować. Postaraj się rozwiązać wpierw problemy małej wagi, żeby nie zatruwać sobie nimi życia, a później skup się na tych poważniejszych. Ponadto próbuj znaleźć czas na relaks. Gorąca kąpiel, medytacja, spotkanie ze znajomymi – szukaj czegoś, co pozwoli Ci na rozluźnienie i odprężenie.
#2. Zbyt duża aktywność fizyczna
Okej, sport jest ważny, nawet bardzo, ale czy znasz powiedzenie ,,co za dużo, to niezdrowo”? Zgaduję, że tak. Jeśli przeforsujesz swój organizm, będziesz musiała liczyć się z tym, że może dojść do zatrzymania miesiączki. Twój organizm sam wie kiedy poświęcić energię na regenerację i ,,naprawianie” siebie, a kiedy rozpocząć cykl menstruacyjny.
#3. Nieodpowiednia waga
Ta przyczyna ma się podobnie do poprzedniej. Jeśli ważysz za mało, organizm nie będzie ryzykował kolejnym osłabieniem. Jednak, jeżeli waga jest zbyt wysoka, również może dojść do zaniku miesiączki. Wiąże się to głównie z sytuacją, w której dziewczyna za szybko przytyje kilkanaście kilogramów. Często nadwaga to też nieodpowiednie odżywianie organizmu, który potrzebuje wszystkich składników, aby móc funkcjonować prawidłowo.
#4. Leki
Niektóre leki mogą powodować, że nasz okres nie nadchodzi. Zaliczyć do nich można antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, a nawet te leczące nadciśnienie tętnicze. Jeśli jednak zaczynasz zażywać dość silne medykamenty, musisz liczyć się z tym, że Twój organizm może na nie zareagować zatrzymaniem okresu. Nawet jeśli w ulotce nie ma wypisanych żadnych skutków ubocznych związanych z miesiączkowaniem, może się okazać, że przyjmowane przez Ciebie leki mają na to wpływ. Dla pewności odczekaj tydzień lub dwa, a jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, idź do lekarza.
#5. Choroby
Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak z lekami. Każdy organizm jest inny, więc u niektórych nawet zwykła angina może doprowadzić do chwilowego zaniku miesiączki. Najlepiej, aby regularnie się badać i prowadzić konsultacje z lekarzem, tak aby zdawać sobie sprawę z przyczyn wtórnego zaniku cyklu. Nie wyszukuj jednak chorób w Internecie na własną rękę, a już na pewno nie próbuj sama się leczyć, gdyż jeszcze bardziej możesz sobie zaszkodzić!
#6. Cykl bezowulacyjny
Myślę, że jest to najrzadziej wymieniania przyczyna, gdyż niewiele się o niej mówi w ogóle. Jednak w życiu kobiety może dochodzić do cyklów bezowulacyjnych. Jest to moment, w którym jajeczko NIE zostaje uwolnione. Wtedy krwawienie może nie pojawiać się przez bardzo długi czas, a przyjść po np.: 54 dniach. Przyjmuje się, że jeśli taki cykl pojawia się 2 razy do roku, to jest to normalne zjawisko. Jeżeli jednak zauważysz u siebie częściej tak duże rozbieżności między jedną a drugą miesiączką, to możesz, a nawet powinnaś zgłosić się do lekarza.
#7. Ciąża
Długo zastanawiałam się, czy wymienić tę przyczynę i czy powinna znajdować się na początku, czy końcu. Zdecydowałam się na nią, ponieważ stwierdziłam, że kontakty seksualne wśród młodych to teraz powszechne zjawisko. Często nastolatka boi się, że mogłaby zajść w ciąże po zbliżeniu ze swoją miłością. Wtedy zaczyna tworzyć w swojej głowie czarne scenariusze, wyszukiwać w Internecie objawy ciąży, a każdą z nich po kolei analizować, czytać fora… Od tego wszystkiego zaczyna popadać w panikę i nawet ból podbrzusza powoduje u niej obsesyjne myśli o dziecku. Sprawa jest prosta. Jeśli współżyjesz i masz wątpliwości, czy nie jesteś w ciąży, robisz… kto zgadnie co? TEST. Brawo! Zrób go, ale najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik będzie ujemny powtórz go za kolejny tydzień. Tak samo w przypadku dodatniego. Pamiętaj, że najwyższy poziom hormonu HCG jest rano. Poza tym, nie wyszukuj na siłę u siebie objawów wczesnej ciąży. Internet pęka od nadmiaru takich symptomów, wypowiedzi kobiet, które były w ciąży, a mimo wszystko miesiączkowały. Najważniejsze jest to, abyś słuchała własnego organizmu.
,,Najważniejsze jest to, abyś słuchała własnego organizmu”
Myślę, że te słowa powinny stać się mantrą każdej młodej kobiety, która szuka odpowiedzi na pytania związane z jej ciałem i jego problemami. Nie wyszukuj w Internecie obsesyjnie przyczyn zaniku swojej miesiączki, bo może wprowadzić Cię to w jeszcze większy zamęt. Wahania cyklu to normalna sprawa, dlatego wyluzuj i ze spokojem pomyśl, czy coś błahego (nawet takiego jak przeziębienie), nie zaburzyło cyklu. Przestań się stresować, a za niedługi czas będziesz mówiła: ,,Hej! Fajnie, że już jesteś miesiączko. Stęskniłam się”.
Polecamy: Pierwsza wizyta u ginekologa – czy jest się czego bać?
Źródło zdjęć: Pinterest | Pixabay