Pierwsza wizyta u ginekologa
Źródło: Pinterest

Pierwsza wizyta u ginekologa dopiero przed Tobą? Sprawdź, czy jest się czego bać!

W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, kiedy trzeba iść do ginekologa. Czasami dzieje się to w wieku nastoletnim, a czasami później. Kiedy jest na to najlepsza pora? Czy jest się czego bać? I jak się do tego przygotować? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Pierwsza wizyta u ginekologa – czy jest się czego bać?

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa?

Jeżeli nie cierpisz na żadne dolegliwości ze strony układu rozrodczego, najlepiej jeśli do ginekologa wybierzesz się po pierwszej miesiączce lub przed rozpoczęciem współżycia. Najlepszy termin na pierwszą wizytę u ginekologa to pierwsze 10 dni po zakończeniu okresu, choć możesz oczywiście wybrać inny dzień. Ważne, abyś nie miała wtedy miesiączki, ponieważ lekarz nie będzie mógł wykonać wtedy wszystkich badań.

Pamiętaj! Tylko od Ciebie zależy czy wybierzesz kobietę, czy mężczyznę! Większość dziewczyn czuje się jednak mniej skrępowana przy lekarce niż przy lekarzu. Aby było Ci raźniej, możesz na wizytę iść z mamą (podczas badania będziesz za zasłoną lub mama może po prostu wyjść z gabinetu, więc nie ma się czego wstydzić) lub z inną bliską osobą.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa

Jeżeli wizyta jest refundowana przez NFZ, wystarczy że zabierzesz ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość (legitymację albo dowód osobisty). Jeśli nie ukończyłaś jeszcze 18 lat, a chcesz zacząć stosować antykoncepcję hormonalną, lekarz może chcieć pisemnej zgody rodziców (czasami wymaga osobistej zgody).

Przed wizytą możesz się delikatnie odświeżyć. Jeżeli zamierzasz się podmyć, to zrób to tylko z zewnątrz, gdyż lekarz może chcieć pobrać wymaz z Twojej pochwy. Nie musisz depilować okolic intymnych, ponieważ włoski nie utrudniają badania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Lekarz zacznie od przeprowadzenia z Tobą wywiadu. Spyta kiedy miałaś ostatnio miesiączkę (najlepiej jeśli będziesz sobie zapisywać daty miesiączki), kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku), czy masz okres regularnie, czy już współżyłaś, a jeśli tak, to czy się zabezpieczałaś i w jaki sposób, czy ktoś z Twojej rodziny chorował na raka piersi lub szyjki macicy.

Kolejnym krokiem powinno być badanie piersi, choć nie wszyscy lekarze się tym zajmują. Warto jednak samej upomnieć się o to badanie, aby wykluczyć obecność guzów w piersiach i nauczyć się wykrywać ewentualne nieprawidłowości samodzielnie.

Na końcu zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół, w celu wykonania badania na fotelu. Pamiętaj, żeby uprzedzić lekarza, że jest to Twoje pierwsze badanie i spróbować się rozluźnić w trakcie jego trwania. To nie boli, choć możesz odczuwać pewien dyskomfort. Niestety nie da się tego ominąć, ale na szczęście całe badanie trwa chwilę.

Czytaj także: Depilacja pastą cukrową – sprawdź, czy warto!

,,Chodzenie do ginekologa przed ślubem to grzech"
Obraz Ryan McGuire z Pixabay

Źródło zdjęć: Pinterest

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj