Pierwsza wizyta u ginekologa dopiero przed Tobą? Sprawdź, czy jest się czego bać!


Pierwsza wizyta u ginekologa Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa?
Jeśli nie cierpisz na żadne dolegliwości ze strony układu rozrodczego, najlepiej, jeśli do ginekologa wybierzesz się po pierwszej miesiączce lub przed rozpoczęciem współżycia. Najlepszy termin na pierwszą wizytę u ginekologa to pierwsze 10 dni po zakończeniu okresu, choć możesz wybrać inny dzień. Ważne, żebyś nie miała wtedy miesiączki, gdyż lekarz nie będzie mógł wykonać wtedy wszystkich badań.

Pamiętaj! To od Ciebie zależy czy wybierzesz kobietę czy mężczyznę, jednak na pierwszy raz, większość dziewczyn czuje się mniej skrępowana przy lekarce. Aby było Ci raźniej, możesz na wizytę iść z mamą (podczas badania, będziesz za zasłoną lub mama może po prostu wyjść z gabinetu, więc nie ma się czego wstydzić).

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa. Jeśli wizyta jest refundowana przez NFZ, wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość (legitymację lub dowód osobisty). Jeśli nie ukończyłaś jeszcze 18 lat, a chcesz zacząć stosować antykoncepcję hormonalną, lekarz może chcieć pisemnej zgody rodziców (czasami wymaga osobistej zgody). Przed wizytą możesz się delikatnie odświeżyć, jednak jeżeli się podmywasz to zrób to tylko na zewnątrz, gdyż lekarz może chcieć pobrać wymaz z Twojej pochwy. Nie musisz też depilować okolic intymnych, ponieważ włoski nie utrudniają badania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa. Lekarz zacznie od przeprowadzenia z Tobą wywiadu. Spyta kiedy miałaś ostatnio miesiączkę (najlepiej jeśli będziesz sobie zapisywać daty miesiączki), kiedy miałaś pierwszą miesiączkę (w jakim wieku), czy masz okres regularnie, czy już współżyłaś, a jeśli tak, to czy się zabezpieczałaś i w jaki sposób, czy ktoś z Twojej rodziny chorował na raka piersi lub szyjki macicy. Kolejnym krokiem powinno być badanie piersi, choć nie wszyscy lekarze się tym zajmują. Warto jednak samemu upomnieć się o to badanie, aby wykluczyć obecność guzów w piersiach i nauczyć się przeprowadzać takie badanie samodzielnie. Na końcu zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół, w celu wykonania badania na fotelu. Pamiętaj, żeby uprzedzić lekarza, że to Twoje pierwsze badanie i rozluźnić się. To nie boli, choć możesz odczuwać pewien dyskomfort. Niestety nie da się tego ominąć, ale całe badanie trwa chwilę.

Źródło tekstu: http://www.dlanastolatek.pl || Źródło zdjęć: Google Grafika

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here