Sprawdź, jaki krem z filtrem powinnaś stosować, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę przed słońcem.

W trakcie lata kremy z filtrami to nasz absolutny must have. To właśnie w tym okresie najłatwiej jest doznać poparzeń od słońca. Zawsze więc, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu naszej skóry, stosując kremy z filtrami. Jak odpowiednio je dobrać do naszej karnacji? Jakie są typy kremów z filtrami? Tego wszystkiego dowiesz się czytając dalej.

Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem?

Promieniowanie słoneczne działa na nas przez cały rok, nie tylko podczas urlopu nad morzem. Niestety wiele nastolatek o tym zapomina i nie zapewnia odpowiedniej ochrony dla swojej skóry. W pogoni za idealną opalenizną, bagatelizują takie zagrożenia, jak zmarszczki, rak, przebarwienia czy poparzenia. Jeśli chcesz uniknąć tego wszystkiego, to musisz zacząć stosować odpowiednie kremy z filtrami.

RODZAJE KREMÓW Z FILTRAMI

SPF (Sun Protecitive Factor)

Krem z takim napisem chroni przed promieniami UVB, czyli promieniami, dzięki którym opalamy się, ale i także przez które możemy doznać oparzeń. Liczba zapisana przy skrócie SPF (np. SPF 20), oznacza ile razy dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu.

PPD (Immediate Pigmentation Darkening) lub IPD (Persistant Pigmentation Darkening)

Kremy z takimi oznaczeniami chronią przed promieniami UVA. Promienie te wpływają na starzenie się skóry oraz mogą wywoływać tzw. ,,alergię na słońce”, objawiającą się czerwonymi plamami na skórze. W dobrych kremach z filtrami są zawarte obie ochrony – przed promieniami UVA oraz UVB. Skala ochrony przed promieniami UVA nie jest jednolita dla wszystkich produktów.

W kremach z filtrami istnieją dwie formy ochrony:

  • Ochrona chemiczna – metoda ta pochłania promienie UV i zamienia je w nieszkodliwe ciepło. W kremach ochronę chemiczną zapewniają takie składniki, jak: oktokrylen (UVA), silatrisol (UVA i UVB) oraz avobenzon (UVA);
  • Ochrona mineralna – tworzy na skórze barierę, która nie przepuszcza promieni UV, a odbija i rozprasza je. W kremach ochronę mineralną zapewniają takie składniki, jak: dwutlenek tytanu (UVB) oraz tlenek cynku (UVB).

Nowoczesne kosmetyki zawierają najczęściej w składzie Tinosorb M, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem?

Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem do naszej karnacji?

  • I Fototyp – karnacja bardzo jasna, mogą występować piegi; rude lub blond włosy. Taka karnacja bardzo łatwo ulega poparzeniom od słońca, jednak ciężko się opala – SPF minimum 30.
  • II Fototyp – jasna karnacja, zwykle bez piegów; włosy ciemny blond lub jasny blond. Ten typ karnacji także w miarę łatwo ulega poparzeniom od słońca; nie jest tak ciężko opalić jak w fototypie I – SPF min. 20.
  • III Fototyp – ciemna karnacja, bez piegów; włosy brązowe lub ciemny blond. Ten fototyp nie ulega tak szybko poparzeniom oraz łatwo się opala – SPF 15.
  • IV Fototyp – bardzo ciemna karnacja, bez piegów; ciemne włosy. Taka karnacja bardzo łatwo się opala (zwykle na brązowo) i bardzo rzadko ulega poparzeniom od słońca – SPF 12.

Jak stosować krem z filtrem?

Krem taki należy nałożyć ok. 25-30 minut przed udaniem się na plażę/przed opalaniem się. Przez ten czas krem zdąży dobrze wsiąknąć w skórę, dzięki czemu zapewni nam lepszą ochronę. Aplikuj co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody (nawet jeżeli używasz wodoodpornych kremów!). Nie żałuj produktu, nakładaj go naprawdę sporo, szczególnie, że dla pełnej ochrony, nowy produkt powinien być kupowany co roku.

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj