Sprawdź, co możesz zrobić, żeby jak najlepiej przygotować się do egzaminu gimnazjalnego.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

#1. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę

Nie przypomnisz sobie całego materiału w tydzień. Zacznij wcześniej, dzięki czemu będziesz mogła podzielić materiał na mniejsze części i łatwiej wszystko zapamiętasz.

#2. Przygotuj sobie harmonogram

Łatwiej będzie Ci się uczyć, gdy rozpiszesz sobie po kolei. Dzięki temu nic Ci nie umknie.

#3. Pogódź się z tym, że nie nauczysz się wszystkiego

Chęć nauczenia się materiału z całych 3 lat może być szkodzić zdrowiu 🙂 Pamiętaj, że świat się nie zawali, jeśli czegoś nie będziesz wiedzieć. Jeśli na siłę będziesz próbować wykuć na blachę cały podręcznik, to może zabraknąć Ci czasu na przygotowanie się z innych przedmiotów.

#4. Skup się na rzeczach trudniejszych

Na pewno są pewne tematy, z którymi masz większy problem. Poświęć na nie nieco więcej czasu, niż na tematy, które rozumiesz.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

#5. Notatki

Nie ma sensu notować wszystkich informacji, bo nie starczy Ci na to czasu, ani kartek papieru. Warto za to wypisać sobie rzeczy najistotniejsze oraz takie, których nie umiemy zapamiętać.

#6. Karteczki samoprzylepne

Trudny wzór matematyczny? A może skomplikowane słówko z angielskiego? Zapisz to sobie na karteczce i naklej na komputerze, na lustrze lub tablicy korkowej. Po kilku dniach z pewnością zostanie Ci to w pamięci.

#7. Nie trać czasu

Jeżeli są tematy, których za nic w świecie nie jesteś w stanie zrozumieć (ani nawet wykuć na pamięć), to oczywiście w pierwszej kolejności, spróbuj jeszcze raz je zapamiętać 🙂 Niestety nie zawsze się to udaje i wtedy najlepiej po prostu pogodzić się z tym, że tego się NIE UCZYMY.

#8. Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli wiesz, że coś jest bardzo ważne i może pojawić się na teście, ale Ty tego nie rozumiesz, to nie wahaj się prosić o pomoc nauczycieli. Przecież oni od tego są (a przynajmniej tak być powinno), żeby nas uczyć i wspierać.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

#9. Repetytorium

Jeśli Twoje notatki są niekompletne (albo piszesz jak kura pazurem), to warto zainwestować w repetytoria. Znajdziesz w nich najważniejsze informacje, które najczęściej są opisane w sposób zrozumiały, dzięki czemu łatwiej jest je zapamiętać.

#10. Testy z poprzednich lat

Warto rozwiązać ich jak najwięcej. Po pierwsze, zawsze istnieje minimalna szansa, że jakieś pytanie się powtórzy, po drugie oswoisz się z tym, jak taki test wygląda i na co komisja zwraca uwagę podczas ich oceniania.

#11. Powtarzaj na głos

Sprawdź, czy ta metoda pomaga Ci w nauce. Możesz też opowiadać (sobie lub komuś, kto chce o tym słuchać) swoimi słowami wszystko to, czego się wcześniej nauczyłaś.

#12. Nie ucz się ,,na blachę”

Dotyczy to szczególnie rzeczy, których nie rozumiesz. Grozi to tym, że po jakimś czasie zapomnisz kilka słów i cała definicja się posypie. O wiele lepiej jest uczyć się ze zrozumieniem. Wtedy na pewno odpowiesz na zadane pytanie, tyle, że swoimi słowami.

Źródło zdjęć: http://favim.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj