Mówisz zbyt szybko i niewyraźnie? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby poprawić swoją dykcję!

Opowiadasz komuś jakąś historię i nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że mówisz tak szybko, że sama nie rozumiesz swoich słów? A może to inni zwracają Ci uwagę, że mówisz niewyraźnie? Jeśli często musisz powtarzać jakieś zdania kilka razy, by inni wiedzieli co masz na myśli, to prawdopodobnie masz problem z dykcją. Spokojnie! W większości przypadków da się to ,,wyleczyć” 🙂

Jak mówić wolniej i bardziej wyraźnie?

Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Efekty Twoich ćwiczeń mogą nie pojawić się od razu, ale jeśli będziesz wykonywać je systematycznie, to prędzej czy później zobaczysz efekty.

Diagnoza

Żeby móc zacząć korygować wadę wymowy, musisz wpierw określić z czym dokładnie masz problem. Zazwyczaj jesteśmy w stanie sami to ocenić, ale czasami potrzebna jest pomoc logopedy. Aby dokładnie sprawić nad czym powinnaś popracować, możesz nagrać swój głos na dyktafon.

Rozgrzewka

Zanim zaczniesz jakiekolwiek ćwiczenia, przygotuj się do nich. Otwieraj szeroko i zamykaj usta, parskaj (naśladując odgłos wydawany przez konia), kręć językiem, wciągaj i wydymaj policzki, poruszaj trochę dolną szczęką.

Czytaj na głos

To najlepszy sposób, żeby poprawić swoją wymowę. Możesz czytać cokolwiek, choć warto sięgać po opowiadania, bądź wiersze. Staraj się czytać w takim tempie, aby rozumieć sens tekstu. Rób przerwy na oddech.

Ćwiczenia

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń, które warto wykonywać, aby poprawić swoją wymowę:

  • Układamy usta w takim kształcie, aby wymówić samogłoski a, e, i, o, u, y, x. Zaczynamy bezgłośnie, a następnie wymawiamy litery na głos, akcentując każdą aż do przesady (UWAGA! Wymawianie samogłosek o, u, x jest również dobre na ćwiczenie drugiego podbródka :);
  • Zamykamy usta i na przemian uśmiechamy się i robimy tzw. ,,dziubek”;
  • Ruszamy dolną szczęką, najpierw robimy kółka (raz w jedną, a następnie w drugą stronę), a następnie wysuwamy ją do przodu i do tylu;
  • Naśladuj warkot motoru;
  • Wymawiaj poniższe słówka, starając się robić to jak najbardziej dokładnie. Wszystkie zestawy powtarzaj po kilka razy w różnym tempie:

– BRA, BRE, BRI, BRO, BRU, BRY

– TRA, TRE, TRI, TRO, TRU, TRY

– DRA, DRE, DRI, DRO, DRU, DRY

– MRA, MRE, MRI, MRO, MRU, MRY

– KRA, KRE, KRI, KRO, KRU, KRY

I tak dalej. Wystarczy zmienić pierwszą literkę i można przetestować prawie wszystkie spółgłoski.

  • Wymawiaj poniższe zdania, starając się robić to jak najdokładniej:

– Szedł Sasza suchą szosą;

– Chrząszcz brzmi w trzcinie;

– Ząb – zupa zębowa, dąb – zupa dębowa;

– Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego;

– No to cóż, że ze Szwecji?

– Stół z powyłamywanymi nogami;

– Cesarz czesał cesarzową;

– Lojalna Jola, Jola nielojalna;

– W czasie suszy szosa sucha.

Jak mówić wolniej i bardziej wyraźnie?Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj