Jak możesz okazać wsparcie Ukrainie?
Jak możesz okazać wsparcie Ukrainie?

Chciałabyś pomóc mieszkańcom Ukrainy, ale nie masz pomysłu, co mogłabyś zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie!

Wojna w Ukrainie stała się faktem. Kilka dni temu wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium naszych sąsiadów. Kiedy pierwszy szok minął, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak można pomóc. Nie musisz być pełnoletnia, aby okazać wsparcie Ukraińcom. Poniżej znajdziesz 4 możliwe sposoby pomocy.

Jak możesz okazać wsparcie Ukrainie?

#1. Przelej pieniądze na zbiórkę

To nie musi być duża kwota, bo tak naprawdę liczy się każda złotówka. Jeżeli nie masz pieniędzy, to możesz po prostu udostępnić informację na temat zbiórki wśród swoich znajomych. Im więcej osób to zobaczy, tym większą kwotę uda się uzbierać. Pamiętaj, aby najpierw zweryfikować zbiórkę, zanim przelejesz na nią pieniądze. Wiarygodną listę znajdziesz np. pod tym adresem: https://300gospodarka.pl/explainer/jak-pomoc-ukrainie-lista-zbiorek-pomoc-humanitarna

#2. Oddaj rzeczy, których nie nosisz

Uchodźcy, którzy uciekają przed wojną, mają ze sobą zazwyczaj jedną walizkę. To oczywiste, że brakuje im ciepłych ubrań, koców czy pościeli. Jeżeli masz takie rzeczy w domu i możesz je oddać, zrób to. Z pewnością w Twojej okolicy znajdziesz kilka miejsc, które chętnie przyjmą odzież oraz pościele. Pamiętaj, że te rzeczy nie mogą być brudne czy zniszczone! Nie traktuj tego jako okazji do pozbycia się z domu śmieci.

Co zrobić z rzeczami, które są w dobrym stanie, ale nie przydadzą się uchodźcom? Jeśli masz w domu letnie sukienki, spódnice, stroje kąpielowe, buty na obcasie i tym podobne, raczej nie ma sensu przekazywać ich mieszkańcom Ukrainy. Możesz za to spróbować sprzedać je przez Internet (np. na Vinted lub OLX), a zarobione pieniądze przelać na konto organizacji charytatywnej.

#3. Nie udostępniaj fake newsów

Zanim zdecydujesz się wrzucić jakąś informację na swoje social media, upewnij się, że jest ona prawdziwa. Weryfikowanie prawdziwości wszelkich komunikatów jest bardzo ważne, aby niepotrzebnie nie siać paniki. Pamiętaj, że wiele fake newsów powstaje specjalnie, na zlecenie Rosji. Mają one za zadanie wprowadzenie chaosu, dlatego tak istotne jest sprawdzanie źródeł.

#4. Przekaż żywność, kosmetyki lub leki

Namów rodziców, aby zrobili nieco większe zakupy. Zbiórki żywności długoterminowej, artykułów higienicznych, środków czystości oraz środków opatrunkowych prowadzone są w każdym większym mieście. Przeczytajcie dokładnie wytyczne i przygotujcie paczkę, która zostanie wysłana na granicę lub pomoże jakiejś rodzinie, która zamieszkała w pobliżu.

Pamiętaj, że każdy pomaga na tyle, na ile może. Jeśli nie masz możliwości wesprzeć Ukraińców, zrób chociaż tyle, aby nie krytykować postępowania innych ludzi (np. w Internecie). Jesteśmy różni i w różny sposób radzimy sobie w trudnych momentach. Niestety zawsze znajdą się tacy, którzy będą krytykować innych. Nie przykładaj ręki do pogłębiania wewnętrznego konfliktu, nawet jeśli w Twojej opinii ktoś postępuje niewłaściwie.

Jak możesz okazać wsparcie Ukrainie?
Jak możesz okazać wsparcie Ukrainie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj