Źródło: Favim

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad negatywnymi skutkami palenia papierosów? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź ten wpis!

Co czwarty palacz skraca swoje życie średnio o 20 lat i umiera przed ukończeniem 65 roku życia. Oczywiście na coś trzeba umrzeć, ale po co tak szybko i w męczarniach?

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę

Papierosy zwiększają ryzyko zachorowań

Nikotyna i związki chemiczne zawarte w papierosach mogą przyczynić się nie tylko do zachorowania na raka (dla przypomnienia: rak krtani, jamy ustnej, płuc i przełyku, a także trzustki, pęcherza moczowego, żołądka, nerek). To również wiele innych chorób, jak np. nadciśnienie, ryzyko zawału serca, miażdżyca tętnic (która w skrajnych przypadkach może prowadzić do amputacji kończyn dolnych!), problemy z impotencją i płodnością.

U palaczy dość szybko pojawiają się problemy z układem oddechowym (zaczyna się od częstej zadyszki, nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, a skończyć może na astmie, gruźlicy czy przewlekłym zapaleniu oskrzeli). Choroby zębów, a przede wszystkim nieprzyjemny zapach z ust. Można by jeszcze długo wymieniać.

Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat – jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem!

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę
Źródło: Favim

Jesteś jeszcze młoda i myślisz, że to Cię nie dotyczy, ale zdziwisz się jak szybko palenie odbije się na Twoim zdrowiu.

Papierosy powodują nieprzyjemny zapach

Palacza można wyczuć na kilometr. Po pierwsze przez ubrania (szczególnie jeśli pali się w zamkniętych pomieszczeniach), a poza tym przez nieprzyjemny oddech z ust (guma do żucia nie zawsze pomaga). Wielu chłopców odrzuca dziewczyny tylko dlatego, że palą one papierosy. Może lepiej poznać fajnego kolesia, niż się truć? 🙂

Palenie a antykoncepcja

Jeśli stosujesz tabletki lub plastry antykoncepcyjne, to musisz wiedzieć, że papierosy obniżają ich skuteczność. Jeżeli nie jesteś gotowa na bycie matką, lepiej zrezygnuj z palenia.

Jak palenie wpływa na Twoją urodę?

Zdecydowanie każdy wypalony papieros odbiera Ci urodę. Przede wszystkim palenie przyspiesza proces starzenia się skóry, głównie na twarzy (będziesz mieć szybciej zmarszczki), szczególnie wokół ust. Twoja skóra traci elastyczność, a także wygląda niezdrowo. Pory stają się bardziej widoczne.

Co z e-papierosami?

Tak naprawdę nie znamy jeszcze wszystkich negatywnych skutków ich palenia, ponieważ zostały wprowadzone do sprzedaży dopiero w 2003 roku. Co to oznacza? Że każdy palący e-papierosy jest na własne życzenie królikiem doświadczalnym. Już teraz jednak wiadomo, że mogą powodować one grzybicę płuc i ranić jamę ustną. Co prawda mają w sobie mniej szkodliwych substancji, ale prawda jest taka, że od e-papierosa ciężko się oderwać, w związku z czym większa ilość substancji dostaje się do organizmu. Paląc non stop oszczędność jest niewielka. Niewątpliwą zaletą jest jednak ich zapach.

Strata pieniędzy

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie i urodę to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia Twoich finansów. Cena za papierosy nie przestaje rosnąć (i pewnie nie przestanie). Przelicz sobie, ile miesięcznie wydajesz na fajki. Może lepiej zacząć odkładać kasę na coś innego?

Zobacz co się dzieje z organizmem, kiedy rzucisz palenie:

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę
Źródło: Favim

Czytaj także: Jak guma do żucia wpływa na Twoje zdrowie

6 KOMENTARZE

  1. Dlatego prawie dwa lata temu przerzuciłam się na elektronicznego, o wiele mniej szkodliwe i więcej zabawy ze smakami 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj