zdrowie

Zastanawiałaś się kiedyś nad negatywnymi skutkami palenia papierosów? Jeśli nie, koniecznie sprawdź ten wpis!

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodęCo 4 palacz skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Oczywiście na coś trzeba umrzeć, ale po co tak szybko?

Strata pieniędzy. Cena za papierosy nie przestaje rosnąć (i pewnie nie przestanie). Przelicz sobie, ile miesięcznie wydajesz na fajki. Może lepiej zacząć odkładać kasę na coś innego?

Większe ryzyko zachorowań. Nikotyna i związki chemiczne zawarte w papierosach, mogą przyczynić się nie tylko do zachorowania na raka (dla przypomnienia: rak krtani, jamy ustnej, płuc i przełyku, a także trzustki, pęcherza moczowego, żołądka, nerek). To również wiele innych chorób, jak np. nadciśnienie, ryzyko zawału serca, miażdżyca tętnic (która w skrajnych przypadkach może prowadzić do amputacji kończyn dolnych!), problemy z impotencją i płodnością. Dość szybko pojawiają się problemy z układem oddechowym (zaczyna się od częstej zadyszki, nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, a skończyć może na astmie, gruźlicy, czy przewlekłym zapaleniu oskrzeli). Choroby zębów, a przede wszystkim nieprzyjemny zapach z ust. Można by jeszcze długo wymieniać.

Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat – jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę

Jesteś jeszcze młoda i myślisz, że to Cię nie dotyczy, ale zdziwisz się jak szybko palenie odbije się na Twoim zdrowiu.

Nieprzyjemny zapach. Palacza można wyczuć na kilometr, po pierwsze przez ubrania (szczególnie jeśli pali się w zamkniętych pomieszczeniach), a poza tym przez nieprzyjemny oddech z ust (guma do żucia nie zawsze pomaga). Wielu chłopców odrzuca dziewczyny, tylko dlatego, że palą papierosy. Może lepiej poznać fajnego kolesia, niż się truć? 🙂

Palenie a antykoncepcja. Jeśli stosujesz tabletki lub plastry antykoncepcyjne, to musisz wiedzieć, że papierosy obniżają ich skuteczność. Jeżeli nie jesteś gotowa na bycie matką, lepiej zrezygnuj z palenia.

Jak palenie wpływa na Twoją urodę? Zdecydowanie każdy wypalony papieros, odbiera Ci urodę. Przede wszystkim, palenie przyspiesza proces starzenia się skóry, głównie na twarzy (będziesz mieć szybciej zmarszczki), szczególnie wokół ust. Twoja skóra traci elastyczność, a także wygląda niezdrowo. Pory stają się bardziej widoczne.

Co z e-papierosami? Tak naprawdę nie znamy jeszcze wszystkich negatywnych skutków ich palenia, ponieważ zostały wprowadzone do sprzedaży dopiero w 2003 roku. Co to oznacza? Że każdy palący e-papierosy, jest na własne życzenie królikiem doświadczalnym. Już teraz jednak wiadomo, że mogą powodować grzybicę płuc i ranić jamę ustną. Co prawda mają mniej szkodliwych substancji, ale prawda jest taka, że od e-papierosa ciężko się oderwać, w związku z czym większa ilość substancji dostaje się do organizmu. Paląc non stop, oszczędność jest niewielka. Niewątpliwą zaletą jest jednak ich zapach.

Zobacz co się dzieje z organizmem, gdy rzucisz palenie:

Jak papierosy wpływają na Twoje zdrowie i urodę

Źródło zdjęć: http://favim.com

3 KOMENTARZE

  1. Też przerzuciłam się na e-fajkę. Wydaje mniej hajsu, lepiej się czuje i nie śmierdzę ;p O, Tabaque ma dobre liquidy 🙂

  2. Dlatego prawie dwa lata temu przerzuciłam się na elektronicznego Tabaque, o wiele mniej szkodliwe i więcej zabawy ze smakami 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here