zdrowie

Lubisz żuć gumę? Sprawdź, jak wpływa ona na Twoje zdrowie!

Jak guma do żucia wpływa na Twoje zdrowieGuma do żucia ma w składzie poliizobutylen. Co to takiego? To składnik między innymi wykładzin, uszczelek i klejów. Czy to oznacza, że guma do żucia jest niezdrowa? Sprawdź za i przeciw!

PRZECIW: może powodować problemy żołądkowe. Podczas żucia, do jelit dostaje się duża ilość powietrza, co może powodować wzdęcia. Enzymy, uwalniane podczas żucia gumy, mogą przyczynić się do nadkwasoty. Sztuczne barwniki grożą biegunką.

ZA: chroni przed próchnicą. Ale tylko ta, która nie zawiera w składzie cukru! Żucie gumy pobudza pracę ślinianek, a ślina, jak powszechnie wiadomo, zapobiega powstawaniu próchnicy. Niewątpliwą zaletą gum do żucia jest też oczywiście odświeżenie oddechu (bo chyba głównie w tym celu po nie sięgamy).

PRZECIW: guma jest rakotwórcza? Badania na ten temat wciąż trwają, jednak część naukowców uważa, że octanu winylu oraz aspartam, które są składnikami gum, mogą mieć działanie rakotwórcze.

ZA: pozytywny wpływ na psychikę. Żucie gumy redukuje stres, zmniejsza lęki i poprawia koncentrację. Warto żuć gumę podczas nauki, kiedy musimy się skoncentrować.

PRZECIW: negatywny wpływ na żuchwę. Szybkie i długotrwałe przeżuwanie, może powodować tzw. dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli odczuwasz ból przy szerokim otwieraniu ust lub ziewaniu, albo słyszysz charakterystyczne trzaskanie podczas tych czynności, ogranicz spożywanie gumy.

ZA: pomaga schudnąć. Żucie gumy to dobry sposób na zajęcie czymś buzi, dzięki czemu nie ląduje w niej jedzenie 🙂 Poza tym podczas żucia, do mózgu trafia informacja, by ograniczyć łaknienie. Z drugiej strony nadmierna ilość śliny w jamie ustnej, może kojarzyć nam się z uczuciem głodu, co sprawi, że sięgniemy po coś do jedzenia.

PRZECIW: guma może uzależniać! Żucie jednej gumy, za drugą może sprawić, że uzależnimy się od tej czynności. Pamiętaj też, że nic nie zastąpi szczotkowania zębów, choć oczywiście guma jest przydatna, gdy nie mamy możliwości skorzystać ze szczoteczki i pasty.

Źródło zdjęć: http://weheartit.com

2 KOMENTARZE

  1. Hey mozecie dodac artykuł z pomysłami na fajne ciecia wlosów ? Mam puszące sie i chce je obciąć a nw jakie teraz modne sa fryzury 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here