zdrowie

Lubisz żuć gumę? Sprawdź, jak wpływa ona na Twoje zdrowie!

Guma do żucia ma w składzie poliizobutylen. Co to takiego? To polimer, który jest składnikiem między innymi wykładzin, uszczelek oraz klejów. Czy to oznacza, że guma do żucia jest niezdrowa? W tym wpisie przedstawiamy za i przeciw, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy nadal warto ją kupować.

Jak guma do żucia wpływa na Twoje zdrowie

PRZECIW: może powodować problemy żołądkowe

Podczas żucia, do jelit dostaje się duża ilość powietrza, co może powodować wzdęcia. Enzymy, uwalniane podczas żucia gumy, mogą przyczynić się do nadkwasoty. Sztuczne barwniki grożą biegunką.

ZA: chroni przed próchnicą

Ale tylko ta, która nie zawiera w składzie cukru! Żucie gumy pobudza pracę ślinianek, a ślina, jak powszechnie wiadomo, zapobiega powstawaniu próchnicy. Niewątpliwą zaletą gum do żucia jest też oczywiście odświeżenie oddechu (bo chyba głównie w tym celu po nie sięgamy).

PRZECIW: guma jest rakotwórcza?

Badania na ten temat wciąż trwają, jednak część naukowców uważa, że octanu winylu oraz aspartam, które są składnikami gum, mogą mieć działanie rakotwórcze.

ZA: pozytywny wpływ na psychikę

Żucie gumy redukuje stres, zmniejsza lęki i poprawia koncentrację. Warto żuć gumę podczas nauki, kiedy musimy się skoncentrować.

PRZECIW: negatywny wpływ na żuchwę

Szybkie i długotrwałe przeżuwanie, może powodować tzw. dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli odczuwasz ból przy szerokim otwieraniu ust lub ziewaniu, albo słyszysz charakterystyczne trzaskanie podczas tych czynności, ogranicz spożywanie gumy.

ZA: pomaga schudnąć

Żucie gumy to dobry sposób na zajęcie czymś buzi, dzięki czemu nie ląduje w niej jedzenie 🙂 Poza tym podczas żucia, do mózgu trafia informacja, by ograniczyć łaknienie. Z drugiej strony nadmierna ilość śliny w jamie ustnej, może kojarzyć nam się z uczuciem głodu, co sprawi, że sięgniemy po coś do jedzenia.

PRZECIW: guma może uzależniać!

Żucie jednej gumy, za drugą może sprawić, że uzależnimy się od tej czynności. Pamiętaj też, że nic nie zastąpi szczotkowania zębów, choć oczywiście guma jest przydatna, gdy nie mamy możliwości skorzystać ze szczoteczki i pasty.

Czytaj także: Zielone smoothie, które pomoże Ci schudnąć!

Jak guma do żucia wpływa na Twoje zdrowie
Źródło: Pinterest

2 KOMENTARZE

  1. Hey mozecie dodac artykuł z pomysłami na fajne ciecia wlosów ? Mam puszące sie i chce je obciąć a nw jakie teraz modne sa fryzury 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj