Źródło: https://favim.com/fake+school/

Myśli o zbliżających się testach wywołują u Ciebie ogromny stres? Sprawdź, jak go przezwyciężyć!

Testy gimnazjalne. U większości uczniów te dwa słowa wywołują gęsią skórkę. Nie ma się co dziwić, w końcu od nich zależy czy dostaniemy się do wymarzonego liceum lub technikum. Szkoła średnią, jaką wybierzemy, może (choć nie musi) mieć wpływ na nasze całe życie. Czy można więc choć w minimalnym stopniu zmniejszyć stres związany z testami? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Jak pokonać stres związany z egzaminem gimnazjalnym?

Tydzień przed egzaminem: To moment kiedy teoretycznie powinnaś umieć już wszystko i ewentualnie utrwalać przyswojoną wiedzę. W praktyce bywa różnie 🙂 Z pewnością 7 dni to zbyt mało, żeby opanować cały materiał, dlatego jeśli przed Tobą jeszcze dużo nauki, warto obrać jakąś taktykę. My proponujemy dwie do wyboru:

#1. Uczysz się tylko trudnych rzeczy, tych z którymi zawsze miałaś problem. Starasz się je zrozumieć, a nie uczyć na pamięć. Jeśli jesteś pewna, że z prostszymi zagadnieniami sobie poradzisz, bo coś skojarzysz, to może warto uczyć się w ten sposób;

#2. Nie tracisz czasu na naukę zagadnień, z którymi zawsze miałaś problem, bo i tak wiesz, że nie dasz rady się ich nauczyć (oczywiście nie zachęcamy do poddawania się i zakładania z góry, że z czymś sobie nie poradzisz!). Zamiast tego uczysz się innych, łatwiejszych tematów, dzięki czemu dasz radę przerobić ich więcej, niż gdybyś poświęcała czas na trudne zagadnienia.

Każdego dnia staraj się znaleźć czas na odrobinę ruchu. Uprawianie sportu pomaga zmniejszyć stres. Wieczorami pij melisę i staraj się kłaść spać dość wcześnie. Pomocne mogą okazać się również ćwiczenia oddechowe.

Dzień przed egzaminem: Odłóż notatki i zrelaksuj się. Powtarzanie na ostatnią chwilę niewiele Ci pomoże, szczególnie, że materiału jest bardzo dużo. Lepszym rozwiązaniem będzie wyjście na spacer lub do kina (niekoniecznie z przyjaciółkami, które też są przed testami, bo zamiast się odprężyć, będziecie się wzajemnie nakręcać). Wieczorem zrób sobie relaksującą kąpiel z aromatycznymi olejkami i postaraj się wcześniej pójść spać. Na uspokojenie dobra jest melisa.

W dniu egzaminu: Zjedz lekkie śniadanie i nie zaglądaj do notatek! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam coś, czego nie umiesz i wpadniesz w panikę. To samo dotyczy rozmów z innymi gimnazjalistami. Ciężko jest ich uniknąć, ale mogą one wywołać u Ciebie dodatkowy stres.

Jak pokonać stres związany z egzaminem gimnazjalnym?

Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj