Marzysz o szczeniaku? Sprawdź, jak przekonać rodziców do zakupu zwierzaka!
Zanim zaczniesz rozmowę z rodzicami, musisz mieć świadomość, że zwierzę, to przede wszystkim nowe obowiązki. Jeśli masz mało wolnego czasu, zastanów się, czy dasz radę opiekować się nowym ?członkiem rodziny”. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na temat opieki nad psem. Nie chcemy Cię zniechęcić, ale warto, żebyś wiedziała, z czym wiąże się zakup zwierzęcia.
Jak przekonać rodziców do zakupu psa?
Szczeniak. Mały piesek to najcudowniejsza rzecz na świecie, o ile nie przeszkadza Ci sprzątanie po nim, pilnowanie, aby nic nie zniszczył, gryzienie, piszczenie i drapanie. Szczeniak może potrzebować wyjścia na dwór nawet co godzinę, a korzystanie z kuwety nie jest taką prostą sprawą.
Pamiętaj, że mały szczeniak potrzebuje dużo uwagi, dlatego, jeśli w roku szkolnym masz dużo obowiązków, lepiej zakup przełożyć na wakacje.
Duży pies, np. ze schroniska. Adoptowanie zwierzaka, choć jest cudowną sprawą (w końcu ratujemy jakiegoś porzuconego, potrzebującego miłości czworonoga), niesie za sobą pewne ryzyko. Takie psy, najczęściej są po ciężkich przeżyciach, więc są nieufne i boją się zostawać same. Jeśli w Twoim domu, wszyscy domownicy wychodzą na kilka godzin, może to stanowić problem.
Wakacje, a pies. Wiele osób nie bierze pod uwagę faktu, że nie w każde miejsce można zabrać ze sobą psa. Jeśli nikt z Waszych bliskich nie będzie mógł zabrać do siebie zwierzaka lub minimum dwa razy dziennie zaglądać do Waszego domu, żeby go nakarmić i wyprowadzić na spacer, to czy będziesz w stanie zrezygnować z wyjazdu?
Sprzątanie po swoim pupilu. Możesz pomyśleć, że to błahostka, ale wiele osób odrzuca myśl o sprzątaniu po swoim psie. Jeśli jednak tego nie zrobisz, możesz dostać mandat nawet do 500 złotych.
Spacery. To ważny punkt przy wyborze psa. Lubisz dużo spacerować? Nie straszne Ci deszcze, wichury i mrozy? W takim razie możesz brać pod uwagę większe psy lub takie, które mają dużo energii. Nie lubisz wychodzić z domu kilka razy dziennie, ale mimo tego marzysz o czworonogu? Poszukaj mniejszej rasy, która nie wymaga chodzenia na długie spacery.
Wydatki. Utrzymanie psa kosztuje – smycz, obroża, zabawki, wizyty u weterynarza (coroczne szczepienia), a przede wszystkim karma. Kundelki są bardziej odporne, dlatego mogą jeść resztki z obiadu (oczywiście jako dodatek do chrupek), ale rasowy pies musi jeść gotową karmę. Czy Twoich rodziców będzie stać na taki wydatek?
Pamiętaj, że pies żyje zazwyczaj kilkanaście lat. Jeśli w tym czasie zapragniesz wyjechać (np. na studia do innego miasta), a Twoi rodzice nie będą chcieli się zająć psem, to będziesz musiała zabrać go ze sobą. Ponadto, jeśli szybko się nudzisz i lubisz zmiany, to dobrze się zastanów, czy po roku albo dwóch, nie stracisz zapału do opieki nad zwierzakiem.
Nadal jesteś przekonana, że posiadanie psa to dobry pomysł? W takim razie czas na przeprowadzenie rozmowy z rodzicami!
#1. Zacznij od upewnienia się, że nikt z domowników nie ma alergii na sierść psa.
#2. Zapewnij rodziców, że wiesz, z czym wiąże się zakup psa i jesteś w stanie podołać dodatkowym obowiązkom, a Twoje wyniki w nauce się nie pogorszą.
#3. Powiedz rodzicom o zaletach, jakie niesie za sobą posiadanie psa: więcej ruchu, a przecież ruch to zdrowie! Poza tym opieka nad psem, nauczy Cię odpowiedzialności i oderwie od komputera 🙂
Akurat z tym, że kundelki są bardziej odporne to prawda 🙂 Jednakże nie jest prawdą, że rasowy pies musi jeść TYLKO gotową karmę. Ważne tylko, żeby nie dawać psu byle czego. To, że my coś jemy, nie oznacza, że piesek też powinien. Taaa wiem…Interpunkcja R.I.P
To że rasowy pies MUSI jeść tylko gotową karmę to chyba jeden z największych bredni jakie słyszałam na ten temat. Jednak z resztą tekstu jestem w stanie się zgodzić 😉