Żeby zrobić świetne zdjęcie, wcale nie jest potrzebny do tego aparat za kilka tysięcy złotych. W poniższych punktach znajdziesz porady, jak zrobić takie fotografie telefonem!

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się spojrzeć na jakieś zdjęcie i stwierdzić, że jest śliczne i sama chciałabyś takie zrobić. Jednak chwilę później przypominałaś sobie, że nie jesteś tą szczęśliwą posiadaczką dobrego aparatu, a zwykłego smartfona… Być może nie wiesz, że to nic straconego! Takim aparatem też można wykonać dobre zdjęcie, a Ty zaraz dowiesz się w jaki sposób!

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

#1. DOBRE OŚWIETLENIE

Dobre oświetlenie to pierwszy krok do dobrego zdjęcia. Kiedy będzie ono zbyt mocne, zarówno cienie, jak i kontury będą bardzo widoczne i podkreślone. Najlepiej jest fotografować w świetle naturalnym, gdyż efekt będzie wtedy najlepszy. Trzeba jednak uważać, aby nie robić zdjęcia bezpośrednio na słońcu, lecz blisko jego promieni, które sprawią, że zdjęcie nabierze pięknych, nasyconych kolorów.

#2. DOBRA STABILIZACJA

Podczas robienia zdjęcia, postaraj się nie ruszać, nie wiercić i nie trząść rękoma, gdyż spowoduje to nieostry, często nawet rozmazany obraz. Spróbuj w momencie robienia zdjęcia nie oddychać, możesz też oprzeć łokcie o tułów. Jeśli robisz dużo zdjęć, a zależy Ci na ich jakości, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie małego statywu, który zapewni idealną stabilizację Twojemu smartfonowi.

#3. OSTROŚĆ

Warto pobawić się nią samemu. W Twojej kompozycji na pewno znajdzie się przedmiot lub miejsce, które chcesz oznaczyć, jako pierwszy plan. Najlepszym wyjściem będzie wtedy samodzielne ustawienie ostrości, gdyż w ten sposób można uzyskać naprawdę fajny efekt na zdjęciu, chociażby rozmyte tło i wyraźne centrum. Co prawda dość trudno jest uzyskać taką fotografię, lecz nie jest to niemożliwe. Wystarczy ćwiczyć i próbować przy coraz to nowych zdjęciach!

#4. TRÓJPODZIAŁ

Jest to kompozycja zdjęcia, której najważniejszy punkt zdjęcia umieszczany jest poza środkiem kadru. Nadaje to wtedy fotografii zupełnie nowy, mocniejszy i nieco bardziej dynamiczny wyraz. Na początku warto używać do tego tzw. siatki, którą włączysz w ustawieniach swojego aparatu. Chodzi tutaj o to, aby przedmiot, bądź osoba znalazła się bliżej ,,kropek”, czyli miejsc, w których przecinają się linie siatki.

Jeśli jesteśmy już przy kompozycji, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak kolorystyka zdjęcia. Wygląda ono lepiej, kiedy kolory są bardziej przemyślane i dopasowane.

#5. OBIEKTYW TEŻ SIĘ CZYŚCI!

Przed każdym zdjęciem przetrzyj obiektyw, bo on też może być powodem nieostrych, brzydkich zdjęć. Zbiera się na nim kurz, zostają odciski naszych palców czy drobne zabrudzenia i zachlapania. Warto przetrzeć go miękkim materiałem, jeśli nie chcemy, aby odbijało się to na jakości naszego zdjęcia.

Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje sposoby na dobre zdjęcia!

Czytaj także: Rozwijanie pasji: Fotografia

Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj