Źródło: Pinterest

Twoi rodzice się rozwodzą i nie wiesz, jak się odnaleźć w nowej sytuacji? Czytaj dalej!

Rozwód jest trudną sytuacją dla obojga rodziców, ale i tak najbardziej cierpią z jego powodu dzieci. Jeżeli Twoja rodzina rozpadła się, a Ty nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, to ten wpis jest dla Ciebie.

Jak się pozbierać po rozwodzie rodziców?

Spróbuj zrozumieć nową sytuację

Wina rozpadu związku leży najczęściej po obu stronach, choć decyzję o rozwodzie mogło podjąć tylko jedno z rodziców. Porozmawiaj z każdym z nich z osobna, a być może uda Ci się poznać przyczynę ich decyzji. Jeżeli rodzice nie będą chcieli wciągać Cię w swoje problemy, to postaraj się to uszanować i nie drążyć zbyt mocno. Z czasem, kiedy emocje już opadną, z pewnością dowiesz się więcej.

Pamiętaj, że wciąż jesteś ich dzieckiem

Rozwód bierze się ze współmałżonkiem, a nie z dzieckiem. Każde z rodziców nadal Cię kocha i jesteś dla nich ważna, mimo iż mogą mieć problem z zaspokojeniem Twoich potrzeb, dopóki nie poukładają swoich spraw. Ludzie różnie reagują na rozwód – część się załamuje, część ucieka w pracę, jeszcze inni angażują się w nowe relacje. Dziecko nie powinno być jednak zaniedbywane, dlatego nie wstydź się przypomnieć o sobie, jeżeli rodzice skupili się zbyt mocno na swoich sprawach.

Masz prawo czuć się źle

Każdy inaczej radzi sobie z rozpadem rodziny i nikt nie powinien sugerować Ci, że zbyt długo jesteś smutna. Z drugiej strony nie ma nic złego w tym, że szybko poradziłaś sobie z nową sytuacją – w końcu w większości przypadków rozwód nie dzieje się bez powodu, tylko wynika z różnych problemów, które mogą zostać rozwiązane, dzięki rozstaniu. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że to nie Twoja wina.

Nie wstydź się szukać pomocy

Często nastolatki nie są w stanie same poradzić sobie z nową sytuacją, jaką jest rozpad rodziny. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy rodzice rozstają się w kłótni, a każde z nich próbuje przeciągnąć dziecko na swoją stronę. Powiedz, że potrzebujesz wizyty u psychologa, a jeśli to niemożliwe, poszukaj pomocy u szkolnej pedagog. Poszukaj w Twoim otoczeniu osób, które są w podobnej sytuacji – rozmowa z nimi może przynieść Ci ulgę.

Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj