Źródło: https://weheartit.com/entry/103569147

Jak przepraszać i kiedy lepiej jednak tego nie robić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Sprzeczki i konflikty są normalną sprawą. To przecież dzięki nim wyznaczamy w pewien sposób własne granice i bronimy swojego zdania. Kiedy jednak urosną one do rangi kłótni, możemy dotkliwie urazić drugą stronę, czy to słowami, czy czynami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Po opadnięciu emocji często dopadają nas wyrzuty sumienia, które skłaniają nas ku przeprosinom. No właśnie… przeprosiny. Przeważnie jest to zmora wielu ludzi. Słowo ,,przepraszam” nie może przejść im przez gardło, dlatego biją się z myślami, czy przełamać się, czy nie. Choć bywa to bardzo trudne, czasami trzeba przekroczyć własną granicę, szczególnie jeżeli zależy nam na jakiejś relacji i chcemy naprawić to, co zostało zniszczone.

Jak skutecznie przepraszać?

W czasie przepraszania nie używaj wyrażeń typu ,,przepraszam, ale…”. W takim momencie swoją winę przerzucasz na drugą osobę, co może skutkować jeszcze większym zaognieniem sytuacji. Staraj się dać drugiej osobie do zrozumienia, że rozumiesz jak bardzo może być jej przykro. Po opadnięciu emocji, spróbuj wcielić się w drugą stronę, poczuć się jak ona i wyobrazić sobie jej emocje. Wtedy łatwiej może być Ci przeprosić.

Następną sprawą jest to, abyś wyjaśniła swojemu rozmówcy, dlaczego tak postąpiłaś. Czasami (w wyniku jakiś wydarzeń) robimy rzeczy, których nie chcieliśmy nigdy zrobić albo wpierw coś robimy, a dopiero później myślimy o konsekwencjach. Dodaj, że nie miałaś złego zamiaru.

Jednak są sytuacje, w których nie ma sensu przepraszać. Nie przepraszaj kiedy:

jesteś niewinna. Przestaw swoje argumenty w czasie konfliktu i nie przepraszaj, nawet jeżeli druga strona drogą manipulacji próbuje wmówić Ci, że postąpiłaś źle.

– chcesz jak najszybciej zakończyć konflikt i przepraszasz dla świętego spokoju.

jesteś zdenerwowana. Dopóki się nie uspokoisz, lepiej odpuść sobie przepraszanie, bo może się to skończyć jeszcze gorzej.

Polecamy: Dlaczego nie powinnaś smsować pod wpływem alkoholu?

Źródło zdjęć: Pinterest

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj