Źródło: https://favim.com/image/3135928/

Chcesz wiedzieć, co masz robić, aby skutecznie się uczyć? Z tego wpisu dowiesz, jak lepiej zapamiętywać nowy materiał.

Wielu uczniów ma taki problem, że szybko się czegoś uczą, a jeszcze szybciej zapominają. Częste poprawki sprawdzianów to również temat znany większości. Co zrobić, aby skutecznie się uczyć i na dłużej zapamiętywać materiał? Czy można sprawić, że nauka stanie się przyjemniejsza? O tym właśnie piszemy poniżej.

Jak skutecznie się uczyć? Poznaj najlepsze sposoby!

#1. Znajdź w sobie motywację

Aby móc skutecznie się uczyć, warto zacząć od znalezienia w sobie motywacji do działania. Jest to dość trudne, jednak bez tego może być Ci niezmiernie ciężko zrobić cokolwiek. Aby dobrze się zmotywować, przede wszystkim wyznacz sobie jakiś realny cel, np.: ,,Chcę zdać sprawdzian na 3″. Pamiętaj, że aby zrealizować swoje założenie, musisz tego naprawdę chcieć i włożyć w to wysiłek.

Kolejnym krokiem może być ustalenie nagrody za przebrnięcie przez naukę. To mogą być ulubione lody lub dzień spędzony na odpoczynku i np. graniu w gry. Aby znaleźć w sobie motywację, usuń ze swojego otoczenia wszelkie rozpraszacze – odłóż telefon i wyłącz telewizor.

#2. Podziel materiał na mniejsze części

Udowodniono, że nasz mózg lepiej zapamiętuje mniejszą ilość materiału, a my sami szybciej się uczymy, kiedy mamy do przetworzenia mniej informacji. Zamiast więc wkuwać na raz cały podręcznik, podziel materiał na mniejsze części. Przykładowo, każdego dnia przerabiaj jeden rozdział. Zanim przejdziesz do kolejnej części, zrób szybką powtórkę tego, co już zdążyłaś przyswoić. W ten sposób łatwiej i szybciej wszystko zapamiętasz.

#3. Zaznaczaj najważniejsze fragmenty

Używaj kolorowych flamastrów do zaznaczania najważniejszych pojęć, dat czy trudnych słów w Twoich notatkach. Dzięki temu prostemu trikowi będą bardziej rzucać się w oczy, a Ty łatwiej je zapamiętasz. Ponadto szybciej odnajdziesz najważniejsze fragmenty podczas powtórki.

#4. Ucz się na różne sposoby

W swojej nauce korzystaj z notatek składających się ze słów, ale także map myśli, obrazków, schematów, fiszek i skojarzeń. Czytaj na głos i po cichu. Jeśli urozmaicisz sobie naukę, przestanie być ona nudna i monotonna. Ludzki umysł ma zdolność do zapamiętywania niektórych rzeczy przez słowa, a niektórych przez obrazy. Z tego powodu różnorodność podczas nauki jest tak ważna.

#5. Rób sobie przerwy

Robienie sobie przerw od nauki jest bardzo istotne. W ten sposób nie będziesz zbyt zmęczona, a informacje łatwiej wejdą Ci do głowy. Rób sobie 10-20 minutowe przerwy wtedy, kiedy poczujesz, że musisz się przewietrzyć i odpocząć od notatek.

#6. Powtarzaj informacje kilkakrotnie

Jeżeli przeczytasz dany materiał tylko raz, zapewne nie uda Ci się go zapamiętać. Postaraj się więc powtórzyć najważniejsze zdania kilka razy. Dobrym sposobem jest również ponowne przeczytanie tekstu kolejnego dnia, w celu utrwalenia.

#7. Rób sobie testy

Na koniec nauki warto zrobić sobie test (w Internecie jest mnóstwo propozycji). Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, ile udało Ci się zapamiętać, a nad czym musisz jeszcze popracować. Dobrą metodą jest też poproszenie kogoś, aby Cię przepytał.

Mamy nadzieję, że nasze powyższe sposoby pomogą Ci się skutecznie uczyć. Powodzenia!

Źródło: Pinterest

Źródło tekstu: https://www.wsip.pl/e-spotkania/skuteczne-uczenie-sie-fakty-mity/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj