Jak wygląda życie ,,aparatki
Źródło: Littleequeen.blogspot.com

Zastanawiasz się, jak to jest mieć aparat na zębach? A może niedługo będziesz mieć go zakładanego? Sprawdź, jak to dokładnie wygląda!

Jak wygląda życie ,,aparatki”?

Na wstępie: ten post napisany został na podstawie osobistych obserwacji i własnych doświadczeń. Pamiętaj, że u każdej osoby może to wyglądać nieco inaczej!

Jak wygląda zakładanie aparatu na zęby?

Zakładanie jednego łuku trwa średnio od 30 do 60 minut. Nie jest to bolesne, ale możesz podczas tej czynności odczuwać dyskomfort. Ortodonta wkłada pacjentowi do ust specjalne urządzenie, dzięki któremu wszystkie zęby będą widoczne. Później do buzi zostaje włożony odsysacz do śliny. Kiedy już wszystko jest przygotowane, ortodonta zaczyna zakładać aparat.

Pierwsze dni z aparatem na zęby

Przez pierwszych kilka dni po założeniu aparatu większość osób odczuwa się ból zębów. Stopień jego nasilenia jest sprawą indywidualną. Niektórzy nie odczuwają silnego bólu i spokojnie mogą funkcjonować w życiu codziennym (nawet bez tabletek przeciwbólowych). Są jednak tacy, którzy biorą tabletki i kładą się do łóżka, gdyż ból jest ciężki do zniesienia.

Jedzenie z aparatem na zębach 

W pierwszych dniach trzeba uważać na twardość produktów. Nawet zwykła kanapka z szynką, może okazać się trudna do pogryzienia, dlatego warto gotować sobie warzywa oraz robić musy z owoców, a chleb czy bułki jeść ,,po kawałeczku”. Podczas swojej przygody z aparatem trzeba uważać, aby nie doprowadzić do odczepienia się drutu od zamka. Twarde owoce i warzywa (takie jak np. jabłka, marchewka czy gotowana kukurydza) najlepiej jest pokroić w słupki lub inne kawałki, co znacznie ułatwi jedzenie i nie zagrozi zerwaniem drucika. Warto też polubić jedzenie nożem i widelcem, gdyż jest to bardziej komfortowe podczas noszenia aparatu.

Higiena z aparatem na zębach

Sprawa nie jest prosta, ale da się to przetrwać. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku, aby uniknąć zalegania drobinek jedzenia pomiędzy częściami aparatu. Może to być problematyczne w szkole lub podczas spotkań ze znajomymi. Zaopatrz się w małą szczoteczkę do zębów oraz mini wersję pasty i zawsze miej je przy sobie. Po skończonym posiłku, wymknij się na chwilę do toalety i zadbaj o czystość uzębienia. Dobrze jest też przelać do mniejszej buteleczki płyn do płukania jamy ustnej (stosuj max 2 razy dziennie).

PodkręcaniePodkręcanie jednego łuku trwa od 10 do 20 minut. Również jest bezbolesne. Wiele osób odczuwa ból po tym zabiegu, są jednak tacy, którzy w ogóle go nie czują. Każdy organizm reaguje inaczej.

Nosisz aparat na zęby? Podziel się z nami wrażeniami!

Jak wygląda życie ,,aparatki"?
Źródło: Littleequeen.blogspot.com

7 KOMENTARZE

  1. Na początku bolesne,ale później efekty są oszałamiające. Warto mieć proste zęby bo to się bardzo rzuca w oczy jak ktoś ma krzywe. A w obecnych czasach zwraca się na takie coś uwagę a posiadanie aparatu nie jest już wstydliwe.

  2. Miałam mieć zakładany aparat na zęby ,ale na razie czekam bo nie jestem gotowa. Jak go złoże to muszę myć zęby po każdym posiłku a ja jem często i po trochu. Nie wyobrażam sobie mieć aparat w gimnazjum i być zębów przy tych wszystkich dziewczynach w łazienkach.

  3. Wczoraj po ponad 3 latach ortodonta zdjął mi aparat. W moim przypadku łuk na górze i dole. Po podkręceniu (które trwało 4 minuty) ból przez ok 5 dni, cały czas spałam i jechałam na lekach przeciwbólowych. Szczoteczka i pasta zawsze przy mnie. Moja mama się śmieje że w buzi miałam mój wymarzony samochód 😀 Od wczoraj zachwyca się co mogę robić bez aparatu 😀 Ale z drugiej strony tęsknię za nim to był przecież ponad 3 letni związek 😀

  4. Obecnie noszę Damona 😀 Na początku przez jakieś 4 dni jadłam tylko i wyłącznie serki (ból przy gryzieniu twardszych rzeczy był porównywalny do wbijania gwoździ w ciało) ale potem było oki 😛 Higiena wcale nie jest taka uciążliwa jak się wydaje ale warto dbać o nią jeśli chce się żeby ząbki po zdjęciu aparatu były cudowne 😀

  5. Miałam i mam aparat. Po założeniu ból był nie do zniesienia ciągle jadłam tylko te tabletki jadłam zupy i jugurty przez 2 tygodnie. Później było trochę lepiej ale przez najbliższe 2 miesiące ból ciągle był. Ból przez aparat na zęby to był najgorszy ból zębów w moim życiu. Pewnie taraz sobie myślicie „oj bez przesady napewno tak jej nie bolały te zęby przesadza” ale nie naprawdę to tak bolało. Ale naszczęścię tak jak jest w artykule napisane każdy odczuwa inny ból wiekszy-mniejszy. Mimo tego że to naprawdę były trzy najgorsze miesiące w których bolały mnie zęby nie żałuje wcale nie żałuje, miałam okropną „wadę zębów” to teraz mam takie równiutkiw zęby że szok.?Ale nadal mam aparat.?

  6. Nie polecam aparatu w pierwszych dniach, przez tydzień bolało jak nie wiadomo co i żyłam wtedy na samych jogurtach i zupach bez ,,zawartości”, ale z czasem wszystko mija.

  7. Miałam aparat przez 3 lata, ale na szczęście jest już zdjęty :). Bardzo cieszę się że go miałam, bo mam teraz proste zęby 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj