Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź, jakich zachowań unikać, a jakie są wskazane w obcym kraju.

Jak zachowywać się za granicą?

Publiczne okazywanie uczuć. W Arabii Saudyjskiej publiczne czułości są karalne. W krajach Bliskiego Wschodu (np. w Dubaju) lub w Indiach, lepiej powstrzymaj się od publicznego okazywania uczuć, gdyż jest to niemile widziane.

Spóźnianie się. W wielu krajach spóźnianie się, jest nietaktem, jednak w południowej Europie, wręcz wskazane jest przyjście kilkanaście minut po czasie. Przyjście na czas, nie dość, że będzie odebrane źle, to jeszcze grozi zastaniem Pani domu bez makijażu, a Pana domu w bokserkach.

Zasada lewej ręki. W krajach arabskich, w Indiach, Afryce oraz na Sri Lance, lewą rękę uważa się za ,,nieczystą”, dlatego nie powinno się nią jeść, podawać niczego drugiej osobie, a przede wszystkim witać się. Jeśli nie chcesz obrazić drugiej osoby, pamiętaj, żeby zawsze używać prawej dłoni.

Napiwki. W krajach europejskich, napiwki najczęściej są wliczone w cenę rachunku. W pozostały krajach przyjmuje się, że wysokość napiwku powinna wynosić około 10% kwoty rachunku. W Japonii zostawienie napiwku jest jednoznaczne z obrazą, a w Chinach oznacza łamanie prawa! Z kolei w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku nie zostawienie napiwku jest nietaktem.

Pokazywanie stóp. W krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu lepiej publicznie nie chodzić boso. Pokazywanie stóp, jest tam bowiem zachowaniem obraźliwym i wiąże się z brakiem szacunku wobec drugiej osoby.

Żucie gumy. W Singapurze za publiczne żucie gumy, można dostać mandat! To samo tyczy się palenia papierosów.

Źródło tekstu: http://podroze.onet.pl/abc/obrazliwe-gesty-za-granica-jakich-unikac-czego-nie-robic-w-podrozy/ns580 ||
Źródło zdjęć: http://pexels.com | http://weheartit.com

1 KOMENTARZ

  1. Co za bzdura! Mój tata od mieszka w Chinach od 13 lat, byłam u niego już 4 razy i dobrze wiem że zostawianie tam napiwków jest zupełnie normalnie. Nikt nie wezwie policji ani nie naśle na ciebie nikogo jeśli zostawisz napiwek! Plz nie wstawiajcie fałszywych informacji bo to aż przykre……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię