Źródło: Pexels

Jedziesz na wakacje za granicę? Sprawdź, jakich zachowań lepiej unikać, a jakie są wskazane w danych krajach.

Jeżeli wybierasz się niebawem za granicę, to z pewnością masz już kupiony bilet, stworzoną listę rzeczy do spakowania i wybrane miejsca do zwiedzenia. Ostatnim krokiem powinno być poczytanie na temat zwyczajów panujących w danym kraju. Pomoże to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, a nawet otrzymania mandatu! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym wpisie!

Jak zachowywać się za granicą?

Publiczne okazywanie uczuć

Nie każdy wie o tym, że w Arabii Saudyjskiej publiczne czułości są karalne! Lepiej powstrzymaj się od publicznego okazywania uczuć w krajach Bliskiego Wschodu i w Indiach, gdyż nie jest to mile widziane.

Spóźnianie się

W wielu krajach spóźnianie się jest nietaktem. Z kolei w południowej Europie wręcz wskazane jest przyjście kilkanaście minut po czasie. Przyjście na czas będzie odebrane źle, a dodatkowo grozi zastaniem Pani domu bez makijażu, a Pana domu odzianego w bokserki.

Zasada lewej ręki

W krajach arabskich, w Indiach, Afryce oraz na Sri Lance lewą rękę uważa się za ,,nieczystą”. Z tego powodu nie powinno się nią jeść, podawać niczego drugiej osobie, a przede wszystkim witać się. Jeśli nie chcesz obrazić drugiej osoby, pamiętaj żeby zawsze używać prawej dłoni.

Napiwki

Większość europejskich restauracji wlicza napiwek w cenę rachunku. W pozostałych krajach przyjmuje się, że wysokość napiwku powinna wynosić około 10% kwoty rachunku. W Japonii zostawienie napiwku jest jednoznaczne z obrazą, a w Chinach oznacza łamanie prawa! Z kolei w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku nie zostawienie napiwku jest nietaktem.

Pokazywanie stóp

W krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu lepiej publicznie nie chodzić boso. Pokazywanie stóp jest tam bowiem zachowaniem obraźliwym i wiąże się z brakiem szacunku wobec drugiej osoby.

Żucie gumy

W Singapurze za publiczne żucie gumy można dostać mandat! To samo tyczy się palenia papierosów. Z pewnością nie jest to dobra informacja dla palaczy.

Podróżowanie to wspaniała sprawa, a każdy wyjazd uczy nas czegoś nowego. Zanim jednak wsiądziemy do samolotu lub samochodu, warto poczytać nieco na temat zwyczajów panujących w danym miejscu. Dzięki temu unikniemy wpadek i ze spokojnym sumieniem będziemy mogli skupić się na zwiedzaniu.

Zdarzyła Ci się nieprzyjemna sytuacja za granicą? Napisz nam o tym w komentarzu!

Polecamy: Jak samodzielnie zaplanować wyjazd?

Jak zachowywać się za granicą?
Źródło: Pexels

Źródło tekstu: http://podroze.onet.pl/abc/obrazliwe-gesty-za-granica-jakich-unikac-czego-nie-robic-w-podrozy/ns
580

1 KOMENTARZ

  1. Co za bzdura! Mój tata od mieszka w Chinach od 13 lat, byłam u niego już 4 razy i dobrze wiem że zostawianie tam napiwków jest zupełnie normalnie. Nikt nie wezwie policji ani nie naśle na ciebie nikogo jeśli zostawisz napiwek! Plz nie wstawiajcie fałszywych informacji bo to aż przykre……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj