Chciałabyś założyć bloga, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Blogowanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Już nie chcemy przelewać swoich myśli na papier i chować ich przed światem w pamiętniku. Blog to nasze własne miejsce w Internecie, w którym możemy realizować swoje pasje (np. pisząc opowiadania, robiąc zdjęcia czy prezentując stylizacje modowe), jednocześnie zapraszając do tego świata innych ludzi. Blogowanie to szansa na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, ocenę naszej pracy (niestety nie zawsze pozytywną), na zdobycie popularności, a nawet na zarobienie pieniędzy!

Jak założyć bloga?

Od czego zacząć?

Na początek zastanów się o czym ma być Twój blog. Wiele osób zakłada bloga, dodaje na niego jeden wpis i przestaje go prowadzić. Przyczyn może być kilka: brak czasu, brak pomysłów na kolejne wpisy, czy zbyt szybkie zniechęcenie się. Zanim zdecydujesz się na założenie wirtualnego ,,pamiętnika” pomyśl czy masz na to czas. Zastanów się też nad tym o czym chciałabyś pisać (najlepiej przygotuj sobie w myślach lub na brudno kilka wpisów). Nie rezygnuj również zbyt szybko – zdobycie grona czytelników to nie taka prosta sprawa i nie myśl, że jeden wpis wystarczy, aby cały świat dowiedział się o Twoim blogu.

Gdzie założyć bloga?

Na początek polecamy darmową platformę, np. blogspot.com (blogger.com). Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest darmowa 🙂 Ponadto zakładanie bloga jest tam dość proste – wystarczy mieć pocztę na Gmailu. Oczywiście darmowe platformy mają też trochę wad, np. mało szablonów czy brak unikalnego adresu, ale dla początkujących, którzy nie potrafią kodować i nie mają zbyt dużo pieniędzy, to idealne rozwiązanie. Blogspot należy do Google i jest znany na całym świecie. Ma mnóstwo użytkowników i ciekawe opcje, jak np. możliwość dodania bloga do obserwowanych. Blogger umożliwia również wstawienie reklam, dzięki czemu na swoim blogu można zarabiać.

Jak założyć bloga na blogger.com?

Wejdź na stronę www.blogger.com i zaloguj się na swojego Gmaila. Po zalogowaniu się, należy wybrać opcję Nowy blog. Tutaj zaczynają się schody – trzeba wymyślić unikalny adres swojego bloga. Twój adres będzie miał końcówkę twojadres.blogspot.com. To właśnie jest jedna z głównych wad darmowej platformy. Nazwa nie może zawierać polskich liter ani znaków interpunkcyjnych. Gdy już wymyślimy nazwę, należy wybrać szablon, czyli po prostu wygląd naszego bloga. Szablon można później modyfikować, dlatego jego wybór na tym etapie nie jest bardzo istotny. Klikamy opcję Utwórz bloga. Znajdujemy się w panelu, gdzie możemy zobaczyć jak wygląda nasz blog, modyfikować jego wygląd oraz dodać nowy post. Teraz pozostaje już tylko wgranie tła, dodanie wybranych widgetów, pisanie postów i promowanie swojego bloga 🙂

Chcecie poczytać więcej na ten temat? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o modyfikacji swojego bloga lub jego promowaniu, to piszcie w komentarzach! 🙂

Jak założyć bloga?

Źródło zdjęć: Pexels

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj