Źródło: Pinterest

Jeżeli zawsze masz problemy, aby zapamiętać lub skupić się na omawianej w szkole lekturze, to w tym wpisie postaramy się Tobie jakoś pomóc 🙂

Czytanie lektur jest naszym szkolnym obowiązkiem i jest to konieczne, aby zdać egzaminy z wysokim wynikiem. Wielu uczniów jest niestety albo zniechęconych do czytania, albo nie potrafią zrozumieć omawianego tekstu. Poniżej przedstawimy sposoby, które wraz z odrobiną wysiłku, pomogą Wam opanować lektury na 100%!

Jak więcej zapamiętywać z lektur?

#1. Uważne czytanie

Niestety najczęstszy błąd, jaki popełniają uczniowie, to nieczytanie lektur. Na samych streszczeniach lub filmach nie uda nam się w pełni poznać treści czy wczuć się w akcję danego utworu. Ważne jest więc czytanie lektur w całości. Jeśli macie problemy z czytaniem, możecie słuchać audiobooka lub dla lepszego skupienia – słuchać i jednocześnie śledzić tekst. Zadbajcie o to, aby poświęcić całą swoją uwagę na danym tekście, bo niestety wiele lektur nie jest zbyt łatwych do zrozumienia i wymagają poświęcenia dużej ilości czasu.

Aby się bardziej zmobilizować, ustalcie sobie czas dziennego czytania książki, w którym Wasze telefony będą wyciszone, a Wy będziecie mogły znaleźć ciche i spokojne miejsce, aby zatopić się w lekturze. Czytajcie uważnie – nie omijajcie żadnych słów, a w głowach wyobrażajcie sobie daną sytuację. Dzięki temu będzie Wam łatwiej zrozumieć, o co chodzi.

#2. Dodatkowe streszczenia

Po przeczytaniu lektury możecie pomóc sobie dodatkowo streszczeniem, omówieniem czy filmem. Jeżeli przeczytacie całą książkę i okaże się, że niestety nie do końca rozumiecie, o co w niej chodzi, możecie wspomóc się tymi rzeczami. Rozjaśnią one nieco problematykę książki, pomogą zrozumieć trudne aspekty, a dzięki temu, że wcześniej przeczytacie lekturę, będziecie mogły znaleźć fragmenty, opisujące dane sytuacje.

#3. Analiza

Zazwyczaj utwór analizuje się w szkole z nauczycielem, jednak jeśli chcecie samodzielnie się przygotować, to zacznijcie od podstawowych wiadomościach o książce i autorze: epoka, gatunek, język. Potem przejdźcie powoli do problematyki, omówcie głównych bohaterów i ich zachowania, znajdźcie pewne motywy charakterystyczne dla danej epoki, wątek główny oraz nastrój. Możecie także porównać dzieło do innych podobnych tekstów, które poznałyście wcześniej. W tym celu możecie wesprzeć się filmikami na YouTube, gdzie znajdziecie analizę wielu lektur. Pomocne będą z pewnością także repetytoria oraz notatki z Internetu. Dzięki temu poznacie daną książkę dogłębnie.

#4. Notatki

Kiedy zrobicie już wszystkie powyższe podpunkty, warto przygotować  sobie z nich notatki, aby móc wyciągnąć pewne wnioski. Pisanie notatek nie tylko utrwali Waszą wiedzę, ale zapewni gotowy materiał do powtórek. Przy robieniu notatek ważne jest, aby były one przejrzyste i staranne. Zaznaczcie kolorem najważniejsze rzeczy i wracajcie do nich co jakiś czas.

5. Sprawdzanie się

Na samym końcu warto sprawdzić swoją wiedzę z lektury. Znajdźcie w Internecie jakieś testy i sprawdźcie, ile udało Wam się zapamiętać. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wyniosłyście z lektury wystarczająco dużo.

Powyższe sposoby mogą zająć trochę czasu i kosztować nieco wysiłku, ale dzięki nim przed egzaminem będziecie mieć mniej do powtórki, bo wiele rzeczy zostanie Wam w głowach.

A Wy jakie macie sposoby, żeby zapamiętywać lektury? Podzielcie się nimi w komentarzu!

Polecamy: 5 powodów, dlaczego warto czytać książki

Źródło: Pinterest

3 KOMENTARZE

  1. Właśnie tego potrzebowałam żeby w końcu przeczytać zaległe lektury. Wcześniej często nie chciało mi się ich czytać, bo ich nie rozumiałam i szybko zapominałam o czym były. Po prostu czułam, że tylko tracę na to czas. Efektem był ciągły stres w szkole i nieustanne czytanie streszczeń. Świetny post. Dodaje motywacji. ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj