W tym roku wybierasz się do szkoły średniej? Sprawdź, jaką szkołę możesz wybrać po gimnazjum, a jaką po podstawówce.

Wybór szkoły średniej ma duże znaczenie, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy jak dobrze będziemy przygotowani do egzaminu dojrzałości (o ile nie przerwiemy nauki po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia). Właśnie dlatego trzeba się nad tym dobrze zastanowić, aby później nie żałować swojej decyzji. W tym wpisie zamieszczamy możliwe dalsze kierunki kształcenia dla absolwentów III klasy gimnazjum oraz VIII klasy szkoły podstawowej.

Jaką szkołę wybrać po gimnazjum, a jaką po podstawówce?

Z racji tego, że reforma szkolnictwa nadal trwa, kierunki dalszego kształcenia są różne dla uczniów kończących gimnazjum i dla tych, którzy w tym roku kończą szkołę podstawową.

Absolwenci gimnazjum mogą kontynuować naukę w:
  • 3-letnim liceum ogólnokształcącym;
  • 4-letnim technikum;
  • branżowej szkole I stopnia prowadzonej dla absolwentów gimnazjum.
Absolwenci szkoły podstawowej mogą kontynuować naukę w:
  • 4-letnim liceum ogólnokształcącym;
  • 5-letnim technikum;
  • branżowej szkole I stopnia prowadzonej dla absolwentów szkoły podstawowej.

Bardzo przejrzyście obrazuje to grafika przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wybór szkoły średniej

Liceum ogólnokształcące

Z dniem 1.09.2019 r. dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące, stanie się 4-letnim liceum ogólnokształcącym. Do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do dnia 31.08.2022 r. w oddziałach dotychczasowego 3-letniego liceum uczyć się będą ostatni absolwenci wygaszonego gimnazjum.

Technikum

Z dniem 1.09.2019 r. dotychczasowe 4-letnie technikum, stanie się 5-letnim technikum. Dla absolwentów gimnazjum rekrutacja do 4-letniego technikum prowadzona będzie do roku 2019/2020. Dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej będzie prowadzona rekrutacja do 5-letniego technikum.

Branżowa szkoła I i II stopnia

1.09.2017 dotychczasowa szkoła zawodowa została przekształcona w 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Od roku 2017/2018 prowadzona jest rekrutacja do branżowej szkoły I stopnia dla absolwentów gimnazjum, a od roku 2019/2020 dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Pierwsi absolwenci ukończą branżową szkołę I stopnia w 2020 roku i wtedy też nastąpi utworzenie branżowej szkoły II stopnia.

Polecamy: Wybór szkoły średniej ? najważniejsze informacje


Źródło tekstu: http://reformaedukacji.men.gov.pl | Źródło zdjęć: Pinterest

1 KOMENTARZ

  1. Jestem w drugiej klasie szkoly branżowej I stopnia i bardzo polecam. W pierwszej klasie mialam 3 dni szkoly a 2 dni praktyk. Teraz mam 2 dni szkoly a 3 dni praktyk. Mamy bardzo malo nauki a nie dość że mogę od razu nauczyć się zawodu i zobaczyć jak to jest pracować to jeszcze dostaję pieniądze 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj