Źródło: Pinterest

Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje trądziku i jak z nim walczyć.

Trądzik trądzikowi nie równy. Choć najczęściej dotyka on nastolatek, to również dojrzałe kobiety się z nim zmagają, a przyczyny jego powstawania są różne. W tym wpisie skupimy się na rodzajach trądziku i sposobach jego leczenia.

Jakie wyróżniamy rodzaje trądziku?

Trądzik najprościej możemy podzielić na zapalny i niezapalny.

Trądzik niezapalny

Charakteryzują go pojawiające się na buzi zaskórniki – zamknięte (małe grudki w kolorze skóry) lub otwarte (charakterystyczne czarne kropki, zwane również wągrami). Pierwsze z nich znajdują się na powierzchni skóry, dlatego w kontakcie z powietrzem przybierają ciemną barwę. Drugie zaś zlokalizowane są głębiej, dlatego ciężko jest je wycisnąć.

Trądzik zapalny

Charakteryzuje się występowaniem podskórnych grudek o średnicy nieprzekraczającej 10 mm. Grudki te mają najczęściej kolor różowy i czerwoną obwódkę, a dotykanie ich sprawia ból. Krostki wypełnione są ropą, która przesuwając się do ujścia, tworzy charakterystyczny, biały punkcik, który najczęściej wyduszamy. Niestety prowadzi to do powstawania ran i blizn, dlatego najlepiej byłoby tego nie robić (wiemy, że czasem po prostu trzeba).

Wyróżniamy:

? trądzik grudkowy – pokrywa nie tylko twarz, ale często również plecy. Grudki są trudne do usunięcia, a skóra pokryta nimi często swędzi.

? trądzik krostkowy – oprócz krostek charakteryzuje się występowaniem zaskórników.

?trądzik guzkowy – poznamy go po twardych, bolesnych guzkach, które mogą utrzymywać się na buzi nawet przez kilka miesięcy.

?trądzik torbielowaty – ciężka odmiana trądziku spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany wypełnione są ropą lub krwią i pozostawiają na skórze przebarwienia oraz ślady i blizny.

Leczenie trądziku

Leczenie powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ działając na własną rękę możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Testując różne specyfiki na własnej skórze narażamy się na reakcje alergiczne, które charakteryzują się (a jakże) pojawianiem się zmian skórnych. Lepiej więc nie ryzykować, tylko skorzystać z pomocy specjalisty.

Polecamy: Kobiece nawyki, które mają negatywne skutki

Źródło zdjęć: Pinterest

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj