Jesienna chandra czy depresja?
Źródło: Pinterest

Jesienna pora to piękne widoki za oknem, ale także spadek nastroju i chęci do działania. Wiele objawów jesiennej chandry przypomina depresję – jak je rozróżnić? Czytaj dalej!

Przede wszystkim jesienny nastrój pojawia się wraz z porą roku – wcześniej nasze samopoczucie było w porządku. To główna cecha odróżniająca oba zagadnienia. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś chora na depresję, odpowiedz sobie na pytanie jak czułaś się wcześniej? W wakacje? Wiosną?

Jesienna chandra jest w głównej mierze spowodowana brakiem słońca, coraz zimniejszymi temperaturami oraz (dla uczniów i studentów) nowym rokiem szkolnym i nowymi obowiązkami. Jest to naturalne zjawisko i nie ma powodów do obaw! Jeśli odczuwasz akurat teraz depresyjny stan, nie musisz się martwić – to minie. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch objawy ustają lub powoli zanikają. Ciekawostką jest to, że jesienną chandrę częściej odczuwają kobiety, niż mężczyźni. Czyżby winna temu była nasza wrażliwość i hormony kobiece? 🙂 Możemy się tego tylko domyślać.

W okresie jesiennym stan apatii oraz zmęczenia są zupełnie normalne, tak jak i również brak chęci oraz motywacji do nauki, pracy, czy treningu. Proponuję wyluzować i odpocząć na tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Nasz organizm nie jest w stanie ciągle być na najwyższych obrotach, a jesień to doskonały czas na odpoczynek. Możesz zawinąć się w kocyk i czytać książki! Brzmi lepiej niż zmuszanie się do czegokolwiek, prawda? Oczywiście nie jest to zachęta do rezygnacji z nauki i do wagarów!

Jednym z objawów jesiennej chandry jest obniżony apetyt. Staraj się jeść tyle, ile powinnaś i zwróć uwagę na swoją wagę, czy przypadkiem nie schudłaś. Taki sposób chudnięcia jest bezcelowy, bo gdy minie obniżony nastrój, apetyt wróci, a wraz z nim wrócą też kilogramy. Lepiej spróbuj zrobić zupę dyniową lub inne rozgrzewające potrawy na poprawę i apetytu, i nastroju.

Na poprawę humoru proponuję też spacer. Rozejrzyj się wkoło i zobacz, jak jest pięknie. Możesz zrobić śliczne jesienne zdjęcia w parku lub przejść się po mieście.

Jeśli zły nastrój nie mija od kilku miesięcy, to jest to objaw depresji. Wtedy powinnaś udać się do specjalisty lub porozmawiać z psychologiem szkolnym. Nie możesz być jednak pewna, że chorujesz na depresję, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Tylko on jest w stanie określić, co tak naprawdę Tobie dolega. Żadne testy w internecie nie diagnozują chorób! To tak jakby z bolącą nogą, iść do okulisty – bez sensu.

W następnych artykułach przedstawię kilka problemów psychicznych wraz z poradami, jak sobie z nimi radzić. Pamiętaj jednak, że żaden artykuł nie zastąpi wizyty u specjalisty!

Czytaj także: Dlaczego nastolatki się tną?

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj