Dlaczego nastolatki się tną?
Źródło: Pinterest

W tym wpisie chciałabym zastanowić się, dlaczego tak wiele nastolatek się tnie.

Kiedyś rzucił mi się w oczy cytat, który daje sporo do myślenia: ?Pokolenie Instagrama, Snapchata, Tumblr girls. Tutoriale, jak być piękną. Wszystko takie poukładane. Wszyscy tacy idealni. A jednak psychiatrzy i terapeuci zarabiają coraz więcej…”

Trudno nie zgodzić się z powyższym zdaniem. Presja rówieśników oraz przekłamana rzeczywistość z reklam i social mediów odbijają się negatywnie na psychice młodych ludzi. Chcemy być coraz lepsi, wszystko wykonywać perfekcyjnie, a jednocześnie nie popełniać żadnych błędów. Niestety efekt często jest odwrotny do zamierzonego, przez co nasza samoocena podupada. Widząc na Instagramie modnie ubrane, wychudzone laski, z krągłymi pupami i piersiami, wzbiera się w nas zazdrość, a same popadamy w kompleksy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zachwycająco wyglądające dziewczyny to sprawka Photoshopa, a ideały w realnym życiu po prostu nie istnieją.

I od takich właśnie drobiazgów zaczynają pojawiać się problemy z psychiką…

Pranie mózgu, które robią nam telewizja i internet powoduje, że czujemy się zagubieni. To wszystko sprowadza się z kolei do problemów z nauką, alkoholem, papierosami, narkotykami i właśnie samookaleczaniem.

Oczywiście nie mówię tu o osobach, które to wszystko robią dla szpanu czy fejmu. Kaleczą się, by zaimponować znajomym, bo taka jest moda. Jedyne co mi się ciśnie na usta, myśląc o takich personach to: ?żałosne…”.

Chciałabym powiedzieć o osobach, które potrzebują pomocy, bo same już nie potrafią sobie poradzić. Po prostu. Życie i problemy zaczynają ich przerastać. Nie umieją samodzielnie znaleźć wyjścia ze swojej trudnej sytuacji. To jest ich cichym wołaniem o pomoc. Czują się źle, mają poczucie, że ich życie jest beznadziejne. Próbują zastąpić ból psychiczny, bólem fizycznym. Mają wrażenie, że to ich uspokaja. Być może na początku faktycznie tak jest, ale prawda jest taka, że ukojenie przychodzi tylko na chwilę…

Takie osoby często wiedzą, że postępują nieodpowiednio, a mimo to nie potrafią przestać.

I mam do Was ogromną prośbę, spróbujcie zrozumieć takie osoby i pomóc im, zamiast je potępiać.

Czytaj także: Depresja u nastolatków ? jak ją wyleczyć?

Dlaczego nastolatki się tną?

Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj