Najczęstsze kompleksy nastolatek
Źródło: https://favim.com/image/650519

Masz dużo kompleksów, z którymi nie potrafisz się uporać? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak pokochać siebie!

Kompleksy – chyba każda z nas znalazłaby w sobie coś, czego nie lubi. Kiedy jednak myśli o naszych wadach zaczynają nam przysłaniać wszystko inne, powinnyśmy zastanowić się, jak walczyć z negatywnym odbiorem samych siebie.

Kompleksy – jak sobie z nimi radzić?

Nie myśl sobie, że ten problem dotyczy tylko Ciebie. Wszyscy je mają. Nawet ślicznotki z Instagrama. Gdyby tak nie było, filtry upiększające nie byłyby aż tak popularne. Jak spojrzeć na siebie bardziej przychylnie?

Znajdź pozytywy

Większość z nas ma taką przypadłość, że mocno skupia się na swoich wadach, jednocześnie ignorując zalety. Pora zmienić myślenie! Zamiast być wiecznie nieszczęśliwą z powodu tego, co nie jest w Tobie idealne, zacznij pielęgnować w sobie myśli o tym, co masz piękne. Oczy, włosy, uśmiech? A może uczciwość, chęć niesienia pomocy lub umiejętność słuchania? Na pewno masz jakieś zalety, nawet jeśli w tym momencie ich nie dostrzegasz.

Pracuj nad sobą

Niektóre wady możemy wyeliminować samodzielnie, choć wymaga to poświęcenia czasu i włożenia w to dużo pracy. Warto jednak podjąć trud, bo nagrodą będzie samoakceptacja. Wstydzisz się, że nie znasz języków obcych? Poświęć 30 minut dziennie na naukę, a już po kilku miesiącach zauważysz znaczną zmianę! A może Twoim kompleksem są słabe oceny z jakiegoś przedmiotu? Zapisz się na zajęcia pozalekcyjne, poszukaj korepetytora lub poproś koleżankę o pomoc w nauce! Na własną rękę również możesz sporo zdziałać – Internet to kopalnia wiedzy.

Kompleksy najczęściej dotyczą naszego wyglądu. Z większością z nich możemy sobie poradzić na własną rękę. Ćwiczenia, odpowiedni ubiór i makijaż potrafią zdziałać cuda. Mankamenty, które wymagają ingerencji np. chirurga, to gorsza sprawa. Operacja powinna być ostatecznością, a wcześniej należy spróbować zaakceptować swoje wady. Nie jest to proste, doskonale o tym wiemy. Warto pamiętać, że krzywy nos czy odstające uszy nas nie definiują. To tylko jedne z wielu cech, jakie posiadamy.

Powtarzaj sobie, że jesteś piękna

Każdego dnia stań przed lustrem i przyjrzyj się sobie dokładnie. Uśmiechnij się do siebie i powiedz sobie, że jesteś piękna. Możesz skupić się na poszczególnych cechach wyglądu lub na całokształcie. Nawet, jeśli początkowo będziesz to mówić bez przekonania, wkrótce zauważysz, że zaczynasz w to wierzyć. I o to chodzi!

Mów innym miłe rzeczy

Kiedy zaczniesz zwracać większą uwagę na piękno innych osób, oni to odwzajemnią. Mówiąc innym miłe rzeczy, sama sprowokujesz ich do tego samego. Oczywiście komplementy powinny być szczere! Nie ma nic gorszego niż fałszywe przymilanie się – uwierz, że każdy to wyczuje.

Udało Ci się uporać z kompleksami? Daj nam znać, jak to zrobiłaś!

Czytaj także: Jak nauczyć się mieć własne zdanie?

Najczęstsze kompleksy nastolatek
Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj