Jak nauczyć się mieć własne zdanie?
Źródło: Pexels

Masz problem z wyrażaniem własnego zdania? W tym wpisie podpowiemy Ci co możesz zrobić, aby się przełamać.

Niektóre nastolatki mają problem z wyrażaniem swojego zdania, ponieważ boją się osądu ze strony innych osób. Z tego wpisu nauczysz się mieć własne zdanie i komunikować je innym bez wstydu.

Jak nauczyć się mieć własne zdanie?

Skąd biorą się problemy z wyrażaniem własnego zdania?

Najczęściej boimy się powiedzieć, co tak naprawdę czujemy, kiedy nie do końca zgadzamy się z naszym rozmówcą. Nie chcemy nikogo urazić, ani zrobić z siebie pośmiewiska. Czasem blokada przed wyrażaniem własnego zdania może pojawić się na skutek negatywnych konsekwencji, jakie spotkały nas w związku z tym, że odważyliśmy się powiedzieć, co czujemy.

Niestety tłamszenie uczuć prowadzić może do tego, że stajemy się bardziej skryci i odczuwamy wewnętrzny żal do samych siebie. Rośnie w nas także frustracja, a im dłużej taki stan rzeczy trwa, tym wzrasta prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie nie wytrzymamy i wybuchniemy.

Jak wyrażać własne zdanie?

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że nikt nie ma prawa potępiać Cię za to, że masz własną opinię na dany temat. Oczywiście wyrażając swoje uczucia należy uważać, aby nie ranić innych osób.

Podczas rozmowy masz prawo powiedzieć: ,,przepraszam, ale uważam inaczej”. Druga strona powinna to uszanować i dać Ci możliwość wyjaśnienia. Poczekaj, aż będziesz mieć możliwość dojścia do głosu. A co, jeśli Twój rozmówca nie chce słyszeć Twoich wyjaśnień i wciąż Ci przerywa? Czasami najlepszym wyjściem jest odpuszczenie – są osoby, z którymi nie warto dyskutować, ale zawsze warto podjąć próbę, aby mieć spokojne sumienie.

Jak nauczyć się mieć własne zdanie?

Niemal wszyscy mamy w swoim otoczeniu kogoś, kto mówi nam, jak mamy żyć. Słuchając wciąż ,,dobrych” rad, możemy mieć problem z określeniem, co tak naprawdę czujemy. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czego JA chcę i co JA myślę. Odpowiedz sobie na pytanie, czy to Twoja opinia, czy może rodziców, dziadków, znajomych… Gdybyś wyjechała gdzieś daleko, gdzie nikt Cię nie ocenia, to jaką decyzję byś podjęła?

Jeżeli masz problem z wyrażaniem własnego zdania, to zacznij od małych rzeczy. Pomaluj się tak, jak lubisz i wyjdź z domu. Kup bluzkę, która od dawna Ci się podobała. Odmów zjedzenia jakiejś potrawy i uargumentuj to w taki sposób, aby nie sprawić przykrości kucharzowi. Staraj się nie ranić innych swoimi wyborami, ale przede wszystkim myśl o sobie i swoich potrzebach.

Jeśli sama o siebie nie zadbasz, nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.

Czytaj także: Jak przestać się porównywać do Instagirls?

Jak nauczyć się mieć własne zdanie?
Źródło: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj