Zobacz koniecznie, jak możesz stosować zioła w pielęgnacji!

Nie od dziś wiadomo, jakie bogactwo niosą za sobą łąki i lasy pełne ziół. Każda z roślin ma inne właściwości, które mogą działać czasem nie gorzej niż znane nam drogeryjne kosmetyki.

Kosmetyczne zastosowanie ziół

Skóra

Nic nie brzmi bardziej zachęcająco niż wieczór poświęcony samej sobie rozpoczęty odprężającą kąpielą, prawda? Zioła mają cudowne właściwości kojące i poprawiające krążenie, działają przeciwzapalnie lub pobudzająco. Aby przygotować taką kąpiel samodzielnie, wystarczy że do wanny z wodą dorzucisz: lawendy lub melisy (działanie uspokajające), rumianku lub rozmarynu (powodują pobudzenie organizmu), skrzyp lub fiołek (zalecane osobom otyłym). Zioła działają nie tylko stymulująco i relaksująco na nasz mózg. Ciało również przy tym zyskuje, ponieważ takie kąpiele to niesamowita alternatywna metoda lecznicza dla wielu z nas.

Twarz

Zioła są szczególnie pomocne w leczeniu trądziku i są polecane osobom, które po prostu mają ochotę i potrzebę odetchnięcia od naładowanych chemią produktów. Dzięki tym dobrodziejstwom skóra wygląda promiennie i zdrowo. Świetnie sprawdzają się w żelach, peelingach, tonikach i kremach ze względu na swoją lekkość, a także kojące czy antybakteryjne działanie. Mają też swoje zastosowanie w tzw. parówkach na twarz, które pomagają oczyścić cerę.

Złuszczająca maseczka z mięty. Garść mięty zalej 1/4 szklanki gorącej wody, po czym odcedź. Gorącym naparem zalej niewielką ilość płatków owsianych, aby powstała papka, którą następnie nałóż na twarz. Po ok. 15 minutach zetrzyj delikatnymi ruchami (jak peeling), resztki zmyj wodą.

Włosy

Zioła są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione w produktach do włosów. Naturalne szampony i odżywki mają wielu zwolenników. Skrzyp działa na ich porost, pokrzywa na wypadanie, tatarak przyciemnia, rumianek rozjaśnia. To tylko kilka z wielu przykładów, o których warto poczytać więcej. Płukanki możesz przygotować w domu, po prostu parząc zioła, studząc je i odcedzając. Jeśli masz ochotę, używaj też jako mgiełki w ciągu dnia.

Maseczka nabłyszczająco – odżywcza 

Składniki:

1/2 filiżanki do kawy oliwy z oliwek (może być inny olej, nierafinowany), 1 łyżeczka suszonych pokrzyw, 1 łyżeczka suszonego rumianku, 1 żółtko, 1 łyżeczka soku z cytryny.

Wykonanie: Oliwę podgrzej w kąpieli wodnej, wrzuć zioła i trzymaj pod przykryciem 20 minut. Wymieszaj żółtko z sokiem z cytryny, potem wlej do niego olej, mieszając energicznie. Nałóż na włosy, zawiń ręcznikiem, po 20 minutach zmyj wodą (nie gorącą!) z dodatkiem szamponu.

Kosmetyczne zastosowanie ziół

Jama ustna

Rośliny zawierają przeróżne substancje bakteriobójcze, przeciwzapalne i dezynfekujące. Popularne w dzisiejszych kosmetykach są między innymi tymol z tymianku czy mentol z mięty. Zwykłe płukanki też mają cudowne działanie. Rumianek działa łagodząco, dlatego sprawdza się przy bólu zębów, szałwia jest idealna na zapalenia a tymianek pomaga utrzymać higienę ze względu na swoje antyseptyczne działanie. Tak jak w przypadku płukanek do włosów – wystarczy, że zaparzysz zioła i po ostudzeniu wypłuczesz naparem jamę ustną.

Perfumy

Używamy ich na co dzień, a mało kto wie, że niektórzy producenci zawdzięczają cudowne nuty zapachowe właśnie mieszankom ziół. Uzyskują je w procesie syntez chemicznych, łącząc cztery rodzaje substancji zapachowych: podstawowej, nadającej odcień, nadającej wyjątkowość i utrwalacza.

Stosowanie od wewnątrz

Zażywanie ziół pod różnymi postaciami ma odzwierciedlenie w naszym wyglądzie. Najważniejsza jest jednak systematyczność i cierpliwość – one zagwarantują skuteczność. Napar z fiołka trójbarwnego działa oczyszczająco – czyli pomaga w pozbyciu się trądziku. Codzienne picie herbatki z bratka ułatwia też usuwanie toksyn z organizmu. Podobnie działają kwiat nagietka czy czarnego bzu. Napary z pokrzywy i skrzypu poprawiają kondycję włosów, a z łopianu odżywia skórę,  a także wspomaga wydzielanie potu.

Źródło zdjęć: Pexels

2 KOMENTARZE

  1. Ja na trądzik polecam olejek z konopii oraz jojoba i tamanu. Ja używam z firmy Nacomi. Dodatkowo dobrze by było zaopatrzenie się w aloes. Może być w postaci kwiatka (chyba można tak to nazwać) ja osobiście polecam aloes z holika holika 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj