Źródło: Pinterest

Zastanawiasz się, jaka szkoła średnia będzie dla Ciebie najlepsza? W tym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat liceum, technikum oraz szkoły zawodowej.

Wybór szkoły średniej, to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć w związku z naszą dalszą edukacją. Od tego zależy przecież nasza przyszłość, choć oczywiście zawsze można wszystko odkręcić, jednak wymaga to odrobiny wysiłku. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej każdej ze szkół, jednak uprzedzamy – nie powiemy Ci, którą masz wybrać, ponieważ tę trudną decyzję musisz podjąć samodzielnie.

Liceum, technikum czy zawodówka?

Liceum

Nauka w nim trwa 3 lata i kończy się egzaminem maturalnym. Każdy uczeń oprócz przedmiotów obowiązkowych na poziomie ogólnym, musi również uczyć się wybranych przedmiotów (2-4) na poziomie rozszerzonym. Kończąc liceum mamy wykształcenie średnie. Najczęściej aby dostać się do liceum, trzeba mieć dobre wyniki z testów gimnazjalnych, a także na świadectwie.

Dla kogo liceum? Liceum najczęściej wybierają osoby, które lubią, chcą lub wiedzą, że powinny uczyć się dalej, tzn. kontynuować naukę na uczelni wyższej. Tak naprawdę po liceum nie mamy żadnego konkretnego zawodu i dla wielu pracodawców może to stanowić przeszkodę, choć oczywiście nie dla wszystkich.

Na co zwracać uwagę przy wyborze liceum? Wybór profilu powinien być zgodny z Twoimi zainteresowaniami lub przygotować Cię do studiów (jeśli już teraz wiesz, jaki kierunek wybierzesz). Studia na politechnice po liceum o profilu humanistycznym mogą być trudne, ale oczywiście wszystko da się zrobić 🙂

Technikum

Nauka w nim trwa 4 lata i kończy się egzaminem zawodowym oraz maturalnym. Tutaj również uczymy się przedmiotów na poziomie ogólnym, rozszerzonym, a dodatkowo jeszcze zawodowych. Do wyboru mamy mnóstwo zawodów, a kończąc technikum zdobywamy wykształcenie średnie z dodatkowym tytułem technika.

Dla kogo technikum? Jeśli już teraz wiesz, co chcesz robić w życiu, to technikum może się okazać słusznym wyborem. Co prawda nauka w nim trwa rok dłużej niż w przypadku liceum, ale za to kończymy tę szkołę z wyuczonym zawodem. Niestety w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się studia, gdyż pracodawcy wymagają posiadania wykształcenia wyższego. To dobry wybór dla osób, które wiedzą co chcą w życiu robić, ale nie chcą zamykać sobie drogi na studia.

Zasadnicza szkoła zawodowa

Nauka w tej szkole trwa najczęściej 3 lata i nie kończy się egzaminem maturalnym. Swoje kwalifikacje można potwierdzić zdając egzamin czeladniczy. Szkoły zawodowe zgodnie z reformą oświaty mają zostać zlikwidowane w 2019 roku, a w ich miejsce powstaną szkoły branżowe I stopnia.

Dla kogo zasadnicza szkoła zawodowa? Panuje ogólny stereotyp, że dla wszystkich tych, którzy nie lubią się uczyć 🙂 Ile w tym prawdy, to już musicie sami ocenić. Prawda jest taka, że nauka w tej szkole trwa krótko (dla niektórych kierunków 2 lata) i nie kończy się egzaminem maturalnym. Najczęściej na tę szkołę decydują się osoby, które chcą zdobyć wykształcenie jako: mechanik samochodowy, cukiernik, piekarz, elektryk, murarz, tynkarz, blacharz itp.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły? Bez względu na to, na jaką szkołę się zdecydujesz zwróć uwagę na poziom nauki języków obcych (to zawsze się przydaje!). Warto też sprawdzić ofertę zajęć dodatkowych, jakie oferuje dana szkoła.

szkoła średnia

Źródło zdjęć: Pexels | http://favim.com

9 KOMENTARZE

 1. Witam serdecznie,
  Ja postanowiłam pójść do liceum dla dorosłych ( zaoczne ). To był najlepszy z możliwych wyborów, pracuje sobie w tygodniu, a w weekend robie dyplom. To jest faktycznie dobre rozwiązanie, bo to coś na wzór 2 w 1 😀 Plusem jest jeszcze to, że szkoła jest za free. Więc to mój wybór, który polecam innym 🙂

 2. Ja skończyłam liceum, ale nie chciałam iść na studia. Zrobiłam sobie 4 lata przerwy, ale teraz poszłam do szkoły i teraz uczę sie na technika logistyka, bo mam staż w takiej firmie, ale żeby dostac u nich prace musiałam zacząć nauke na technika logistyka, więc się zapisalam do szkoły za darmo:)

 3. Nie jest prawdą że w zawodówce się wogóle nie uczy bo zawodówka to jest szkoła która uczy konkretnie danego zawodu. Jestem w drugiej klasie szkoły zawodowej na profilu fryzjerskim i nie powiem jest mniej nauki niż w technikum ale w zawodówce tak samo Są sprawdziany kartkówki i większy nacisk jest na przedmioty zawodowe z których (przynajmniej w mojej szkole nie wiem jak w innych szkołach jest) średnia jaką trzeba uzyskać na ocenę dopuszczającą jest podwyższona pod egzamin zawodowy.

 4. Mam pytanie. Według tego co jest tu napisane technikum trwa 4 lata. Chodzę do 1 gimnazjum i chciałabym wiedzieć ile będzie trwać technikum gdy skończę tą szkołę. 4 lata czy 5? Z góry dziękuję za odpowiedź ?

 5. Jeszcze jest liceum zawodowe. U mnie w mieście jest jedno i są profile:
  -Mundurowy
  -Ratownictwo Wodne
  -Ratownictwo Medyczne
  -Piłka ręczna
  -Turystyczno-Jezykowy
  -Trener Presonalny (na którego sie wybieram)
  Według mnie to jest najlepsze rowiązanie np. na trenerze perdonalnym są zajęcia z dietetyki, suplementacji, psychologii i oczywiście z trenerswa. Oprócz 4 wf tygodniowo są zajęcia na sali fitness, siłownii i basenie. A zajęcia typu dietetyka suplementacja trenerstwo i psychologia prowadzą ludzie którzy zajmują się tym na codzien. Szkoła ma podmisana umowę z AWF. Ideane rozwiązanie co nie? W 3 klasie pisze
  -mature
  -egzamin zawodowy
  -zdaje prawo jazdy (calosciowo lub częściowo pokryte przez szkole)
  A do szkoły chodze tylko 3 lata i sama Sb wybieram rozszerzenia. Myślicie że to pewnie w jakimś dużym mieście albo jakaś bogata szkoła? Nie!! To szkoła w SOSNOWCU z którego się tak śmiejecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj