Zapraszamy do naszego wpisu, z którego dowiesz się, jakie są negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej.

Tabletki oraz plastry antykoncepcyjne są uważane za najbardziej skuteczne metody zapobiegania ciąży. Choć mają wiele zalet, to niestety mają również swoje wady. W tym wpisie zajmiemy się ubocznymi skutkami antykoncepcji, o których niektórzy wolą milczeć.

Zatrzymanie wody w organizmie (a co za tym idzie, wzrost wagi), spadek libido, czy wahania nastroju to najbardziej popularne wady antykoncepcji hormonalnej, o których większość z nas wie. W tym wpisie skupimy się jednak na tych nieco mniej znanych skutkach ubocznych.

Wzdęcia. Niewiele osób łączy ze sobą te dwa fakty, ale u niektórych tabletki oraz plastry wywołują gazy. Mimo przeprowadzanych różnych badań, wyniki są w normie, a problem nie znika. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, to koniecznie udaj się do lekarza w celu zmiany leku.

Swędzenie skóry. Ten problem pojawia się w przypadku stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Może zdarzyć się, że po naklejeniu plastra skóra pod nim zacznie swędzieć. Można w tej sytuacji spróbować go przykleić na inne miejsce, ale może to spowodować, że będzie się on słabiej trzymać.

Odparzenia lub ranki. To kolejny negatywny skutek stosowania plastrów. Bardzo często w miejscu, w którym naklejony został plaster, skóra robi się twardsza (przy dłuższym stosowaniu), a wokół tego miejsca mogą robić się małe ranki, spowodowane drapaniem się w tych okolicach.

Migreny. Środki antykoncepcyjne mogą wywoływać silne bóle głowy, choć zdarza się, że u osób, które dotychczas miały taki problem, powodują jego eliminację. Kluczowy jest tu dobór odpowiednich środków.

?Pajączki”. Stosowanie antykoncepcji może powodować pojawienie się tzw. pajączków i żylaków, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Wyżej wymienione to oczywiście nie wszystkie negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej. Wystarczy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i można się naprawdę przestraszyć.

Nie zniechęcamy Was do stosowania tych środków, ale pamiętajcie, że ich dobór powinien być poprzedzony szczegółowymi badaniami (sam wywiad, czy w rodzinie nie było zachorowań na raka to trochę zbyt mało). Jeśli lekarz nie chce zrobić Wam badań to nie wahajcie się poszukać innego specjalisty. Zdrowie jest najważniejsze!

Czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Źródło zdjęć: Pexels

1 KOMENTARZ

  1. To ja mam odpowiedzialnego ginekologa 🙂 Belary nie dostałam jak to się mówi z marszu, tylko rzetelny wywiad najpierw, potem badania. Też przed wizytą trochę czytałam, jak lekarz powinien dobrać antykoncepcję. To ważne dla nas kobiet. Jak już dostałam pierwszą receptę to jeszcze mi wytłumaczył co jak. Jakie objawy mogą być na początku. Ulotkę też przestudiowałam od A do Z. I tak to uważam powinno wyglądać. Też potem wizyty kontrolne są ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj