Bycie nękanym w otoczeniu, w którym spędzamy dużo czasu jest straszne.  Jeśli Ty też masz z tym problem, sięgnij po rady, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Czy w Twoim otoczeniu występuje problem nękania? A może Ty sama jesteś tym dotknięta? Bez względu na to, kogo konkretnie dotyczy ten problem, należy zacząć działać. Nękanie może bowiem doprowadzić do tragedii.

Nękanie w szkole – jak sobie pomóc?

1. Powiedz o tym swoim rodzicom

Rodzice to osoby, które zawsze chcą dla nas jak najlepiej (nawet, jeśli wydaje nam się, że jest inaczej), dlatego, masz pewność, że będą chcieli zrobić wszystko, żeby Ci pomóc. Z ich pomocą jesteś w stanie zdziałać więcej niż na własną rękę.

2. Udaj się do psychologa lub pedagoga szkolnego

Te dwie osoby, pracują w szkole właśnie po to, aby Ci pomóc. Nie martw się, że ktoś dowie się o Waszej rozmowie – zawsze możesz poprosić o anonimowość.

3. Pamiętaj, że to nie twoja wina

To chyba najważniejsza sprawa – w żadnym wypadku nie możesz mieć poczucia winy przez to, co dzieje się w twoim otoczeniu. Najczęściej ofiarami nękania są osoby zamknięte w sobie i nieśmiałe, jednak to nie oznacza, że zasłużyły na prześladowanie.

4. Skorzystaj z telefonu zaufania

Jeśli nie chcesz, aby osoby z twojego otoczenia się dowiedziały o twoim problemie jako pierwsze – skorzystaj z telefonu zaufania. Pracują tam osoby, które na co dzień pomagają osobom z takimi problemami, jak twój.

5. Postaraj się nie przejmować

Wiemy, że jest to strasznie trudne. Warto jednak postarać się nie pokazywać przy naszych prześladowcach, że ich zachowanie sprawia nam przykrość, bo może ich to zachęcać do dalszych działań. Jeśli przestaniemy reagować, to po jakimś czasie powinni się oni zwyczajnie znudzić.

Nękanie w szkole

Źródło zdjęć: Pexels

4 KOMENTARZE

  1. Niestety nie za kazdym razem moze pomoc szkolny pedagog lub psycholog.Dlaczego?
    Więkrzosc doroslych jest zbyt zaprzyjaznionych z poszczególnymi nauczycielami lub i wychowawcami danej klasy gdzie przybywa nekana osoba przez reszte grupy. Zazwyczaj a ponadto w polskich szkolach takie sprawy są zamiatane pod dywan chyba ze dostaną wpis od kuratora , to wtedy biorą sie za to ostrzezenie. Fajnie ze temat napisaliscie i dodaliscie na tej stronie ale to są male podpunkty tego co mozna zrobic .
    Pozdrawiam , GIGI

  2. Moj brat byl nękany. Mama przeniosla go do innej klasy i teraz jest super ! Brat wraca do domu usmiechniety i nue moze sie doczekac szkoly a kiedys … Wracal ze szkoly smutny i plakal gdy mial do niej isc.

    Ps. Sorry za bledy pisze na komurce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj