Jak wykorzystać nowe technologie do nauki?
Źródło: Pexels

Myślisz, że dobrze znasz polski? Upewnij się, czy przypadkiem nie popełniasz któregoś z 5 często popełnianych błędów językowych!

Język polski jest trudny nie tylko dla obcokrajowców, ale również jego rodzimych użytkowników. Ciężko jest pisać w 100% poprawnie, jednak możesz postarać się wyeliminować dość powszechne błędy. Przyda Ci się to nie tylko w szkole, ale także do codziennej komunikacji z innymi. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane, ale także najbardziej rażące gafy w języku polskim, których powinnaś się wystrzegać.

5 często popełnianych błędów językowych!

#1. „wziąść” zamiast „wziąć”

To dość często spotykany błąd, nie tylko w piśmie, ale również w mowie. Niestety słowo ,,wziąść” jest niepoprawne. Pamiętaj, że w tym wyrazie ma końcu jest „ć”, tak jak w wyrazie „brać”.

#2. „e” zamiast „ę” na końcu czasownika w pierwszej osobie liczby pojedynczej

Mówiąc o sobie powinnaś stosować ,,ę” na końcu czasowników (rysuję, maluję, piszę). Czasownik z końcówką ,,e” nawiązuje do 3 osoby liczby pojedynczej, np. „on pisze”, „ona maluje”. Różnica jest subtelna, ale pisząc niepoprawnie, możesz wprowadzić kogoś w błąd.

#3. „zaginą” zamiast „zaginął”

Ten błąd jest dość często spotykany w treściach ogłoszeń zamieszczanych przez właścicieli poszukujących swoich zwierząt. „Zaginą” to forma czasownika w czasie przyszłym (np. „Oni zaginą w tych górach!”), natomiast „zaginął” mówi o czasie przeszłym: „mój kot zaginął”.

#4. „pisze” zamiast „jest napisane”

Jest to jeden z częściej spotykanych błędów. ,,Pisze” to forma czasownika w trzeciej osobie: on, ona, ono pisze, natomiast „jest napisane” to czasownik w formie dokonanej: coś zostało już zrobione. Opowiadając o czymś, co wyczytaliśmy na etykiecie bądź gazecoe, powinniśmy mówić: „jest napisane”.

#5. „Dwutysięczny dwudziesty trzeci” zamiast „dwa tysiące dwudziesty trzeci”

Jeśli mówimy o roku, warto pamiętać, że odmienia się tylko ostatni człon liczby. Forma „dwutysięczny” wskazuje na odliczanie, co oznaczałoby, że rok 23 występował dwutysięczny raz.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz skorzystać ze słownika PWN, dostępnego w Internecie.

Czytaj także: Dni wolne w roku szkolnym 2023/2024

Jak wykorzystać nowe technologie do nauki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj