Pexels

Wybierasz się na wakacje za granicę? Sprawdź, jakich gestów powinnaś unikać, jeśli nie chcesz nikogo urazić!

W czasie wakacji najczęściej jesteśmy wyluzowani i nie przejmujemy się niczym. O niektórych rzeczach warto jednak pomyśleć, jeśli nie chcemy mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W tym wpisie powiemy nieco o popularnych gestach, które za granicą są odbierane negatywnie.

Niebezpieczne gesty za granicą

Znak victorii

W naszym kraju to znak zwycięstwa, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii oznacza zachętę do bójki lub jest równoznaczne z pokazaniem środkowego palca.

Kciuk do góry

W Europie i Stanach Zjednoczonych ten gest ma znaczenie pozytywne, jednak w Grecji może być odebrany jako obraza lub propozycja seksu. Na Sardynii oraz w Rosjii, krajach Bliskiego Wschodu, Iranie, Afryce Zachodniej i Australii, kciuk do góry jest równoznaczny z pokazaniem środkowego palca.

Przywoływanie kogoś palcem

W krajach wschodniej Azji gest ten wykorzystuje się wyłącznie wobec psów, dlatego wykonanie go wobec człowieka jest bardzo obraźliwe. W krajach Ameryki Łacińskiej, w Indonezji i Australii z kolei, gest ten służy do przywoływania prostytutek, więc również tam się go wystrzegaj.

Znak okej

Choć w naszym kraju ten gest oznacza coś pozytywnego, we Francji oraz Belgii oznacza on ?zero”, dlatego lepiej unikaj pokazywania go np. w restauracji, gdyż może zostać uznany jako skrytykowanie posiłku. W Turcji, Niemczech i Ameryce Południowej może być zrozumiany jako nazwanie kogoś „dupkiem” lub sugerowanie drugiej osobie, że jest homoseksualna.

,,Figa z makiem”

U nas gest ten oznacza zwykłe ,,nic”. Natomiast w Turcji, Rosji i Indonezji jest to równoznaczne z kazaniem drugiej osobie się wynosić.

Rogi

Gest ten w naszym kraju oznacza dobrą zabawę lub symbol satanizmu. We Włoszech, Grecji czy Hiszpanii są symbolem zdrady i oszustwa. W hinduizmie i buddyzmie gest ten służy odstraszeniu zła i negatywnych emocji.

Źródło: Favim

Kręcenie i kiwanie głową

U nas kręcenie oznacza po prostu ,,nie”, a kiwanie – ,,tak”. W Grecji i Bułgarii znaczenie jest odwrotne. Łatwo więc o nieporozumienie.

Odwrócona piramida

Ręce ułożone na kształt odwróconej piramidy, podczas rozmowy, przez Greków będzie odebrany jako ignorowanie drugiej osoby.

Zanim wybierzemy się dokądś na wakacje, warto poczytać trochę o zwyczajach panujących w danym miejscu. Dobrym pomysłem jest również opanowanie kilku podstawowych słów w obcym języku, co może pomóc nam uniknąć ewentualnych nieporozumień, wynikających z różnic kulturowych.

Zdarzyło Ci się użyć któryś z powyższych gestów za granicą? A może wystrzegasz się tego typu symboli? Daj nam znać, co to było!

Czytaj także: Wakacyjna miłość – czy ma szansę przetrwać?

Źródło: Pexels

4 KOMENTARZE

    • Popieram, też mam problemu z tym do czego spakować książki w tym roku szkolnym, byłabym wdzięczna jak będą również linki do sklepów w których można je kupić 🙂

  1. W Grecji nie polecam dawania kciuka w górę każdemu na znak „Zgody” 😀
    faktycznie, oni mają zupełnie inne podejście do tego gestu !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj