Źródło: Pinterest

Masz nieregularne miesiączki? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy należy udać się do lekarza.

Przyczyn nieregularnych miesiączek może być wiele, dlatego jeśli problem dotyczy również Ciebie, nie musisz od razu wpadać w panikę. Standardowo długość cyklu powinna wynosić od 21 do 35 dni. Jeśli w Twoim wypadku występują duże wahania, a cykl jest raz krótszy, a raz dłuższy, to warto zainteresować się tym tematem. Przeczytaj nasz wpis i upewnij, że wszystko jest w porządku.

Nieregularne miesiączki – co może być ich przyczyną?

Jeżeli pierwszą miesiączkę dostałaś 2 lata temu (lub mniej), to nie masz się czym przejmować – to zupełnie normalne, że Twój cykl się jeszcze nie wyregulował, choć oczywiście u niektórych dziewczyn dzieje się to bardzo szybko. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedojrzałość układu hormonalnego.

Częstą przyczyną zaburzeń długości cyklu są również: dieta (szczególnie głodzenie się jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, gdyż może prowadzić do całkowitego zaniku miesiączki), stresdepresja, zmiana klimatu lub zażywanie niektórych leków. Najczęściej wszystko wraca do normy, gdy wyeliminujemy te czynniki.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Jeśli pierwszą miesiączkę dostałaś więcej niż 2 lata temu, a nieregularne cykle nie są spowodowane odchudzaniem się, intensywnymi treningami, stresem, depresją, zmianą klimatu czy zażywaniem leków, to powinnaś iść do lekarza. Na początek może być to lekarz rodzinny, który pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

Najczęściej za nieregularne cykle odpowiadają zaburzenia hormonalne. Leczenie polega na przyjmowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub preparatów ziołowych czy leków homeopatycznych. Inną popularną przyczyną jest zespół policystycznych jajników, który trwale można wyleczyć za pomocą operacji.

Pamiętaj, że nieleczone zaburzenia cyklu mogą w przyszłości przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę!

Czytaj także: 6 sposobów na złagodzenie bólu miesiączkowego

Źródło zdjęć: http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj