Masz nieregularne miesiączki? Dowiedz się, co może być tego przyczyną!
Nieregularne okresy dość często pojawiają się u dziewczyn, które dopiero niedawno zaczęły miesiączkować. Nie zawsze świadczą one o czymś złym, jednak czasami konieczna staje się wizyta u lekarza. Kiedy należy zacząć się niepokoić? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie!
Nieregularny okres – jakie są jego przyczyny?
Długość cyklu u większości kobiet wynosi od 21 do 35 dni. O nieregularnych cyklach mówimy wtedy, kiedy są one krótsze lub dłuższe albo wahają się i różnią za każdym razem.
Niedojrzałość układu hormonalnego
Przyczyną nieregularnych miesiączek może być niedojrzałość układu hormonalnego. Jeżeli zaczęłaś miesiączkować mniej niż 2 lata temu, to prawdopodobnie Twój cykl nie zdążył się jeszcze wyregulować.
Nieodpowiednia dieta
Dziewczyny, które stosują tzw. ,,głodówki” często obserwują u siebie zanik miesiączki lub zaburzenia cyklu. Przyczyną tego jest zbyt niska masa ciała, a co za tym idzie – zawartość tkanki tłuszczowej. Świadczy to o problemach zdrowotnych, dlatego nie należy tego bagatelizować. Pierwszym krokiem powinno być zwiększenie podaży kalorii w diecie, ale wizyta u lekarza jest jak najbardziej wskazana.
Zażywanie niektórych leków
Niektóre lekarstwa mogą powodować zaburzenie cyklu miesiączkowego. Do takich zaliczamy między innymi antydepresanty, środki nasenne oraz leki na nadciśnienie tętnicze. Czasami miesiączka pojawia się zbyt wcześnie lub zbyt późno na skutek zażywania antybiotyków.
Stres
Stres działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Negatywnych skutków jest bardzo wiele – między innymi: wzmożone wypadanie włosów, przedwczesne siwienie, problemy skórne, bóle mięśni, utrata apetytu, bezsenność, zaburzenia koncentracji, wahania nastrojów, ale również zaburzenia miesiączkowania. Wyeliminowanie stresu nie zawsze jest proste, a nierzadko konieczna jest pomoc specjalisty.
Choroby
Niektóre choroby, takie jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nowotwór jajnika, anoreksja czy depresja mogą powodować, że okres pojawia się zbyt często, zbyt rzadko, jest bardziej obfity albo bardziej skąpy. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu podstawowych badań, a jeżeli coś wzbudza Twój niepokój, to nie wstydź się iść do lekarza!