Co musisz wiedzieć przed pierwszą miesiączką?
Pexels

Pierwsza miesiączka nadal przed Tobą? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat!

Na pierwszy okres większość z nas czeka z niecierpliwością, ale i strachem. Jest on tym większy, im mniej wiemy na temat miesiączki. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okresu, które pomogą Ci przygotować się odpowiednio na ten moment.

Co musisz wiedzieć przed pierwszą miesiączką?

Oto najważniejsze informacje na temat menstruacji.

W jakim wieku dostajemy pierwszą miesiączkę?

Jest to ściśle powiązane z okresem dojrzewania, co u każdej dziewczyny przebiega w innym tempie. Zakłada się, że pierwszą miesiączkę dostajemy między 11 a 14 rokiem życia, ale może się zdarzyć, że pojawi się ona szybciej lub później i nie ma w tym nic dziwnego. Każda z nas ma swój czas.

Jak rozpoznać, że zbliża się miesiączka?

Nadejście miesiączki poprzedzają różne sygnały, takie jak ból w dolnej części brzucha, tkliwość piersi, czasem ból głowy. Poza tym często dopadają nas wahania nastroju, wzmożony apetyt (szczególnie na słodkie lub słone smaki), problemy z cerą czy wzmożona wydzielina z pochwy.

Jak długo trwa miesiączka?

U większości kobiet miesiączka trwa najczęściej 4-7 dni. Jeżeli u Ciebie trwa ona krócej lub dłużej i wywołuje to u Ciebie niepokój, możesz skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby skieruje Cię na specjalistyczne badania.

Jak dużo krwi tracimy podczas miesiączki?

Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy między innymi od długości okresu. Przyjmuje się, że ilość krwi nie powinna przekroczyć 80 ml, jednak takie wyliczenia trochę mijają się z celem – u wielu dziewczyn zdarzają się zarówno bardzo obfite miesiączki, jak i skąpe. Nie masz powodów do niepokoju, chyba że krwawisz bardzo mocno przez cały tydzień lub dłużej. Jeżeli coś wzbudza Twój niepokój, to porozmawiaj z mamą lub starszą siostrą. Możesz również umówić się na wizytę u lekarza, a jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, to skonsultuj się ze szkolną pielęgniarką lub farmaceutą.

Jak załagodzić bóle miesiączkowe?

Wiele kobiet cierpi podczas okresu z powodu bólu podbrzusza. Czasami ból staje się nie do zniesienia, a jedynym ratunkiem okazuje się wizyta u lekarza. Doraźnie zadziałać może okład z termoforu, delikatny masaż, spokojne ćwiczenia albo spacer.

Podpaski czy tampony – co będzie lepsze dla nastolatki?

Do wyboru mamy różne rodzaje podpasek i tamponów, kubeczki menstruacyjne czy popularne od niedawna majtki okresowe. Najczęściej na początku wybieramy podpaski, ale tampony czy kubeczek menstruacyjny mogą być stosowane nawet przez dziewice. Każdy z tych środków higienicznych ma swoje zalety oraz wady.

Jak się przygotować do pierwszej miesiączki?

Zawsze warto mieć przy sobie kosmetyczkę z podpaską, aby w razie potrzeby móc ją użyć. Jeżeli temat miesiączki nadal Cię przeraża, to sięgnij po którąś z poniższych książek:

  • ,,Miesiączka. Chcę wiedzieć!”
  • ,,Tak, mam okres, a co?”
  • ,,Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”.

Czytaj także: Ciekawostki dotyczące kobiecego ciała

Co musisz wiedzieć przed pierwszą miesiączką?
Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj