Podczas lata chętnie się opalamy. Brązowe ciało wygląda pięknie, ale co zrobić, aby nie zaszkodzić sobie opalaniem? W tym wpisie rozwiążemy ten problem!

Nawet jeśli nie lubisz się opalać, to z pewnością podoba Ci się skóra muśnięta słońcem. Osoby lubiące bladość należą do mniejszości, co więcej nawet jeśli deklarują, że wolą być zdrowe niż brązowe, to często są obiektem kpin wśród swoich najbliższych. Jak więc zażywać kąpieli słonecznych, aby nie doznać poparzeń i nie narażać się na zmarszczki lub choroby skórne? W tym wpisie znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

Opalanie w bezpieczny sposób

Używaj kremu z filtrem

Tego typu produktów jest mnóstwo na rynku. Istnieją jednak różne „moce” filtrów (tzw. SPF), które zaczynają się 6, a kończą na 50. Jeśli masz jasną karnację, a dodatkowo wybierasz się za granicę, to najlepiej stosuj krem z SPF 50, ponieważ dzięki niemu unikniesz oparzeń, ale także opalisz się na piękny, brązowy kolor. Po kilku dniach, gdy Twoja skóra przyzwyczai się do promieni, możesz zacząć stosować nieco niższy filtr (np. SPF 30). Pamiętaj, aby posmarować każdy skrawek ciała. Rób to ponownie po wyjściu z wody, nawet jeśli Twój kosmetyk jest wodoodporny.

Czytaj także: Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem?

Nie opalaj się w południe

Często myślimy, że jeżeli wybierzemy się poopalać o godzinie 12, to nasza opalenizna będzie piękniejsza. To nieprawda! O tej godzinie jest największe słońce, które łatwo może zrobić nam krzywdę, a rany po oparzeniu są bardzo bolesne. Najlepsza pora na opalanie to czas między 15, a 17 godziną lub przed południem. Wtedy słońce będzie nam naprawdę służyć.

Chroń pieprzyki

Opalając się pamiętaj, aby większe pieprzyki zaklejać (np. plastrem). Często bagatelizujemy tę sprawę, ale jest to bardzo ważna czynność, gdyż opalając takie miejsca, narażamy się na nowotwór!

Jeżeli masz bladą cerę, uważaj na opalanie!

Osoby z jasną karnacją są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne. Jeżeli masz taką cerę, to unikaj słońca, ponieważ może być to dla Ciebie bardzo niebezpieczne. Staraj się opalać stopniowo i nigdy nie rzucaj „na głęboką wodę” swojej skóry. Zacznij od stosowania wysokich filtrów i pomału przechodź do tych niższych.

Kieruj się swoim rozsądkiem

Musisz poznać swoje granice i dokładnie obserwować swój organizm. To, że Twoja znajoma może opalać się cały dzień i nic się jej nie stanie, nie oznacza, że Ty również w ten sposób sobie nie zaszkodzisz. Pamiętaj, że masz swój rozum i nie kieruj się zachętami znajomych. Nie zapominaj, że to jest Twoje życie i Twoje zdrowie!

Jakie są Twoje sposoby na zdrową opaleniznę? Podziel się nimi w komentarzu!

Opalanie w zdrowy sposób

Źródło zdjęć: Pexels

2 KOMENTARZE

  1. Aktualnie jestem we Włoszech. Już w tym roku byłam trzy razy nad morzem w tym jeden za granicą i moja skóra się przyzywaczaila do słońca. Smaruje się dwudziestka i moja przyjaciółka olała moje rady na posmarowania się kremem przeciwsłonecznym i się spaliła. Teraz skóra jej schodzi z całych pleców! Nauczka na przyszłość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj