Źródło: Pinterest

Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać nad wodą.

W wakacje spędzamy dużo czasu nad jeziorem, nad morzem lub na basenie. W końcu przecież nie ma chyba nic przyjemniejszego niż w upalny dzień, ochłodzić się w akwenie. Aby móc w pełni się zrelaksować i dobrze bawić, trzeba jednak zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Co roku wiele osób o tym zapomina, co doprowadza do nieszczęść. Aby do nich nie dopuścić, przygotowałyśmy krótki poradnik, który zawiera kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które należy przestrzegać nad wodą. Pamiętaj, że wakacje nie zwalniają z myślenia!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą

Poniższe zasady wypisałyśmy w kolejności od tych mających mniej poważne konsekwencje (poparzenia słoneczne, udar), do tych, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci!

Noś nakrycie głowy. Czapka z daszkiem lub kapelusz nie tylko ochronią Twoje oczy przed ostrym światłem, ale przede wszystkim zapobiegną przegrzaniu głowy, które może doprowadzić do udaru słonecznego.

Stosuj kremy z filtrem. Ochronią Cię przed poparzeniami słonecznymi, dlatego nie rezygnuj z ich stosowania. Możliwość chwalenia się opalonym ciałem przez 2 miesiące w ciągu roku nie jest warta narażania się na spieczoną i schodzącą skórę.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Latem bardzo łatwo się odwodnić, co może mieć poważne konsekwencje. Omdlenia nie są wcale rzadkością, a kiedy zdarzą się nad wodą, mogą być naprawdę niebezpieczne. Zawsze zabieraj ze sobą dużą butelkę wody.

Nie zasypiaj na słońcu. Nie zawsze mamy nad tym kontrolę, ale kiedy czujesz, że dopada Cię zmęczenie, przenieś się do cienia, załóż koszulkę lub przykryj się ręcznikiem. Uchroni Cię to przed spaleniem sobie tych części ciała, które przez dłuższy czas będą wystawione na działanie promieni słonecznych.

Nie pij alkoholu. Picie alkoholu nad wodą jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci! Nie należy tego bagatelizować. Jeżeli ktoś namawia Cię na piwko, to po prostu odmów, szczególnie jeśli wiesz, że masz słabą głowę.

Nie skacz do wody, jeżeli nie wiesz jak jest głęboko. Skoki do wody, szczególnie te na główkę, kiedy nie wiemy jak głęboko jest w danym miejscu, są skrajnie nieodpowiedzialne. Bardzo łatwo można w ten sposób zrobić sobie krzywdę, a nawet doprowadzić się do trwałego kalectwa!

Nie popisuj się przed znajomymi. Takie zachowanie zawsze kończy się źle. Woda to niebezpieczny żywioł, a w połączeniu z brawurą i szpanowaniem przed znajomymi może mieć tragiczne skutki.

Polecamy: Najpiękniejsze plaże świata! Zobacz naszą galerię

bezpieczeństwo nad wodą

Źródło zdjęć: https://weheartit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj