Prawidłowe mycie włosów
Pexels

Nie jesteś pewna, czy myjesz włosy w sposób prawidłowy? W tym wpisie wyjaśniamy krok po kroku, jak należy to robić.

Mycie włosów wydaje się banalną czynnością, a jednak wiele osób popełnia przy tym błędy. W tym wpisie podpowiadamy, jak prawidłowo myć włosy, aby jak najbardziej o nie zadbać.

Prawidłowe mycie włosów krok po kroku

#1. Dobór odpowiedniego szamponu

Wybierając szampon należy kierować się kondycją włosów, ale trzeba także wziąć pod uwagę potrzeby skóry głowy. Na co dzień najlepiej stosować łagodne kosmetyki, o możliwie jak najkrótszym składzie. One wystarczą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Raz w tygodniu można zafundować sobie dogłębne oczyszczanie, przy użyciu szamponu z SLS/SLeS.

#2. Prawidłowa technika mycia

Wiele osób popełnia błąd i nakłada szampon bezpośrednio na skórę głowy. Następnie masując rozprowadzają kosmetyk na całej powierzchni skalpu, tak aby wytworzyła się piana. Nie zaleca się tego sposobu z kilku powodów:

  • Szampon nałożony bezpośrednio na skalp może podrażniać skórę
  • Trudniej jest go zmyć
  • Zużywamy więcej produktu, w związku z czym staje się on mniej wydajny.
Jak wygląda prawidłowa technika mycia włosów?

Najlepiej porcję kosmetyku rozcierać z odrobiną wody w dłoniach, aż powstanie piana. Przydać Ci się może spieniacz, który kupisz na AliExpress za około 10 złotych. Spieniony kosmetyk zmyje zanieczyszczenia równie skutecznie, a nie podrażni przy tym skóry głowy. Zaoszczędzisz także na samym szamponie, którego po prostu zużyjesz mniej.

spieniacz do szamponu
AliExpress, Spieniacz do szamponu, 10,97 zł.

AliExpress, Spieniacz do szamponu, 15.86 zł 10.97 zł [klik].

Jeżeli chodzi o prawidłową technikę mycia, to warto wspomnieć o czymś jeszcze. Nie musisz nakładać szamponu na całą długość włosów. Podczas spłukiwania, resztki kosmetyku będą spływać na końce i przy okazji je oczyszczą. Oczywiście, jeśli nałożyłaś wcześniej maskę lub olej, konieczne będzie dokładne rozprowadzenie szamponu, być może nawet dwukrotne.

#3. Spłukiwanie

Kolejny element mycia włosów, którego nie należy traktować po macoszemu. Niedokładne spłukiwanie szamponu zazwyczaj kończy się podrażnieniem skóry, swędzeniem lub pojawieniem się łupieżu. Ponadto resztki kosmetyku sklejają włosy, przez co szybciej wyglądają nieświeżo.

Należy pamiętać również o temperaturze wody podczas spłukiwania. Gorąca może sprawić, że włosy będą się bardziej przetłuszczać, dlatego zaleca się letnią lub chłodną. Domknie to łuski włosów, dzięki czemu Twoje kosmyki nabiorą blasku i staną się bardziej sprężyste.

#4. Częstotliwość mycia włosów

Kiedyś mówiło się, że im częściej myjemy włosy, tym szybciej się one przetłuszczają. W związku z tym zachęcano do mycia co 2-3 dni, nie częściej. Od pewnego czasu zaleca się jednak mycie włosów tak często, jak to potrzebne, nawet jeśli oznacza to codzienne mycie. Prawdą jest, że dłuższa przerwa w myciu może prowadzić do podrażnień i swędzenia. Jeśli Ty również zaobserwowałaś u siebie taki problem, zwiększenie częstotliwości mycia może pomóc.

Nieprawidłowe mycie włosów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na szczęście wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym odpowiednio zadbamy o nasze kosmyki.

Czytaj także: Jak olejować włosy?

sposoby na rozjaśnienie włosów
Źródło: https://favim.com/image/4884545

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj