Sprawdź, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą przedawkowanie leków przeciwbólowych.

Leki przeciwbólowe znajdziemy w każdym domu. Tabletki są ogólnie dostępne nie tylko w aptekach, ale również na stacjach benzynowych czy w supermarketach. W związku z tym większość z nas sięga po nie bez wahania, nawet gdy nie ma takiej potrzeby. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że te wszystkie pastylki nie są obojętne dla naszego organizmu i można je przedawkować. Czym to grozi? Czytaj dalej i się przekonaj.

Przedawkowanie leków przeciwbólowych – czym grozi?

Co robić, żeby nie przedawkować leków?
  • Stosuj się dokładnie do zaleceń zamieszczonych na ulotce – często nadużywamy tabletek, ponieważ nie zaczynają one działać od razu;
  • Nie mieszamy różnego rodzaju tabletek – jeśli czujemy, że dany lek nie zadziałał, nie bierzemy kolejnego;
  • Jeśli lekarz przepisał nam lek przeciwbólowy dostępny na receptę, nie stosujmy go na własną rękę na inne bóle;
  • Nie stosujmy leków przeciwbólowych dłużej niż 5 dni (jeśli ból nie mija, należy udać się lekarza!);
  • Pamiętajmy od odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ niedostateczna ilość wody, może zwiększać ryzyko przedawkowania leków;
  • Aby uniknąć negatywnych skutków działania leków, pod żadnym pozorem nie mieszajmy ich z alkoholem.
O czym należy pamiętać?

Wyróżniamy 2 rodzaje leków przeciwbólowych, a każdy z nich charakteryzuje się innym działaniem niepożądanym.

Leki zawierające ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy – stosowane najczęściej na ból głowy, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle pleców, gorączkę oraz stan zapalny. Przedawkowanie leków tego typu grozi między innymi: nudnościami, wymiotami, bólem żołądka, szumem w uszach, omamami czy sennością. W skrajnych przypadkach przedawkowanie może doprowadzić nawet do śpiączki!

Leki zawierające paracetamol – stosowane w przypadku łagodniejszego bólu, są łagodne dla żołądka. Ich przedawkowanie grozi bólami brzucha, utratą apetytu, rozdrażnieniem, biegunką, nudnościami, drgawkami, a nawet żółtaczką mechaniczną!

W przypadku przedawkowania należy koniecznie zgłosić się do lekarza, ponieważ zignorowanie objawów może prowadzić do uszkodzenia wątroby, zatrzymania krążenia, obrzęku płuc, a nawet do śmierci!

Przedawkowanie leków przeciwbólowychŹródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj