Egzamin gimnazjalny już za moment! Poznaj nasze przydatne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci przetrwać te dni 🙂

Przydatne wskazówki przed egzaminem gimnazjalnym

Ustal plan działania

Zostały Ci tak naprawdę 2 dni do początku egzaminów. To bardzo niewiele. Musisz zastanowić się czy warto poświęcać czas na naukę nowych rzeczy (istnieje w końcu minimalna szansa, że to, co przeczytasz na ostatnią chwilę, pojawi się na egzaminie) czy może lepiej przeglądać informacje, z którymi miałaś problem podczas robienia powtórki (zakładamy, że robiłaś jakąś powtórkę 🙂

Zrelaksuj się

Jeżeli nie zakuwasz do ostatniej minuty przed rozpoczęciem testu, to postaraj się zacząć relaksować. Gorąca kąpiel lub maseczka na twarz, ulubiona książka lub serial. Staraj się również kłaść spać dość wcześnie, szczególnie na dzień przed egzaminem. Będąc wypoczętą, łatwiej skupisz się podczas pisania.

Jedz lekkostrawne produkty

Niezdrowe jedzenie zostaw sobie na później. Przed testami staraj się odżywiać w taki sposób, aby nie narazić się na nieprzyjemności typu zgaga czy wzdęcia. W dniu egzaminu spróbuj wmusić w siebie cokolwiek (chociaż banana), aby nie zasłabnąć.

Czytaj także: Jak pokonać stres związany z egzaminem gimnazjalnym?

Przygotuj wszystko wcześniej

Weź więcej niż jeden długopis z czarnym wkładem, przygotuj sobie również potrzebne przybory i legitymację. Warto zabrać ze sobą chusteczkę higieniczną i butelkę wody (nawet jeśli nie będziesz ich mogła wnieść na salę, przydadzą się po skończonym teście). Zastanów się wcześniej co założysz, aby rano nie biegać nerwowo w poszukiwaniu rajstop. Wszystko odłóż sobie na bok, aby w dniu egzaminu nie musieć się dodatkowo stresować. Jeśli do szkoły jedziesz komunikacją miejską, sprawdź wcześniej rozkład jazdy (warto w internetowym rozkładzie upewnić się, czy nie są planowane zmiany w rozkładzie) i zastanów się, o której będziesz jechać. Weź pod uwagę, że na miejscu musisz być odpowiednio wcześniej, a autobus (tramwaj) może się spóźnić lub wypaść, co wydłuży Twój czas dojazdu.

Czytaj także: Jak się ubrać na egzamin gimnazjalny lub maturę

Ćwicz oddech

Zanim przystąpisz do pisania, weź głęboki wdech i spokojny wydech. Nie myśl o tym, że to egzamin, a Ty masz ograniczony czas na rozwiązanie zadań, czy napisanie wypracowania. Skup się na swoim zadaniu i wykonaj je najlepiej jak potrafisz.

Skup się podczas pisania testu! W przypadku egzaminu z języka polskiego, warto robić sobie notatki przy tekście źródłowym (podkreślaj też najważniejsze fragmenty). Nie są one oceniane, a mogą Ci wiele pomóc. Dokładnie czytaj polecenia. Najlepiej dwa razy. Najwięcej błędów wynika z niezrozumienia polecenia, dlatego to takie ważne, żeby czytać wszystko ZE ZROZUMIENIEM. Nie zawsze warto pisać więcej, niż wymaga tego polecenie. Jeśli zaczniesz wymieniać przykłady od błędnych odpowiedzi, to nie będą one zaliczone, choćby kolejne przykłady były prawidłowe. Egzaminator weźmie pod uwagę tylko tyle przykładów, ile wymaga polecenie.

Powodzenia!

Przydatne wskazówki przed egzaminem gimnazjalnym

Źródło zdjęć: http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj