Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej! Poznaj nasze przydatne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie Ci przetrwać te dni.

Już za 3 tygodnie ósmoklasiści przystąpią do egzaminu sprawdzającego poziom ich wiedzy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Jeżeli Ty także zaliczasz się do tej grupy to z pewnością przydadzą Ci się poniższe wskazówki.

Przydatne wskazówki przed egzaminem ósmoklasisty

Ustal plan działania. Zostały Ci tak naprawdę 23 dni do początku egzaminów. To bardzo niewiele. Co prawda zdążysz przez ten czas nauczyć się jeszcze nowych rzeczy, ale musisz zastanowić się czy powinnaś kłaść nacisk na nowe tematy, czy na powtórkę tych, które już przerobiłaś (zakładamy, że robiłaś jakąś powtórkę ?).

Zrelaksuj się. Jeżeli nie zakuwasz do ostatniej minuty przed rozpoczęciem testu, to postaraj się znaleźć czas na relaks. Gorąca kąpiel lub maseczka na twarz, ulubiona książka lub serial. Staraj się również kłaść spać dość wcześnie, szczególnie na kilka dni przed egzaminem. Będąc wypoczętą, łatwiej skupisz się podczas pisania.

Jedz lekkostrawne produkty. Niezdrowe jedzenie zostaw sobie na później. Przed testami staraj się odżywiać w taki sposób, aby nie narazić się na nieprzyjemności typu zgaga czy wzdęcia. W dniu egzaminu spróbuj wmusić w siebie cokolwiek (chociaż banana), aby nie zasłabnąć.

Przygotuj wszystko wcześniej. Weź więcej niż jeden długopis z czarnym wkładem, przygotuj sobie również potrzebne przybory i legitymację. Warto zabrać ze sobą chusteczkę higieniczną i butelkę wody (nawet jeśli nie będziesz ich mogła wnieść na salę, przydadzą się po skończonym teście). Zastanów się wcześniej co założysz, aby rano nie biegać nerwowo w poszukiwaniu rajstop. Wszystko odłóż sobie na bok, aby w dniu egzaminu nie musieć się dodatkowo stresować. Jeśli do szkoły jedziesz komunikacją miejską, sprawdź wcześniej rozkład jazdy (warto też upewnić się, czy nie są planowane zmiany w rozkładzie – takie informacje dostępne są w internecie) i zastanów się, o której będziesz jechać. Weź pod uwagę, że na miejscu musisz być odpowiednio wcześniej, a autobus (tramwaj) może się spóźnić lub wypaść, co wydłuży Twój czas dojazdu.

Ćwicz oddech. Zanim przystąpisz do pisania, weź głęboki wdech i spokojny wydech. Nie myśl o tym, że to egzamin, a Ty masz ograniczony czas na rozwiązanie zadań, czy napisanie wypracowania. Skup się na swoim zadaniu i wykonaj je najlepiej jak potrafisz.

Skup się podczas pisania testu! W przypadku egzaminu z języka polskiego, warto robić sobie notatki przy tekście źródłowym (podkreślaj też najważniejsze fragmenty). Nie są one oceniane, a mogą Ci wiele pomóc. Dokładnie czytaj polecenia. Najlepiej dwa razy. Najwięcej błędów wynika z niezrozumienia polecenia, dlatego to takie ważne, żeby czytać wszystko ZE ZROZUMIENIEM. Nie zawsze warto pisać więcej, niż wymaga tego polecenie. Jeśli zaczniesz wymieniać przykłady od błędnych odpowiedzi, to nie będą one zaliczone, choćby kolejne przykłady były prawidłowe. Egzaminator weźmie pod uwagę tylko tyle przykładów, ile wymaga polecenie.

Powodzenia!

Polecamy: Wszystko co musisz wiedzieć na temat egzaminu ósmoklasisy


Źródło zdjęć: http://favim.com

4 KOMENTARZE

    • Według mnie egzamin ósmoklasisty akurat w tym roku jest ważniejszy. Jest pisany po raz pierwszy, nie to co ten gimnazjalny. Dodatkowo na jego temat widziałam wiele starszych postów. Tak same te rady można do niego zastosować

    • Egzamin gimnazjalisty po pierwsze jest 10 razy łatwiejszy od szóstoklasisty a po drugie można się spodziewać co na nim będzie. Na egzaminie ósmoklasisty może być dosłownie wszystko. Gimnazjaliści mają praktycznie test wyboru i maks. 2 zadania w których muszą napisać coś od siebie. My mamy większość zadań otwartych. A poza tym w internecie można znaleźć wiele przykładowych arkuszy gimnazjalnym z poprzednuch lat a arkuszy ósmoklasisty jest mniej i to jest tylko takie przewidywanie co może się tam znaleźć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj