W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty.

W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy uczniowie klas 8 będą pisać egzamin ósmoklasisty. Ma on na celu określenie poziomu wykształcenia ogólnego uczniów oraz zastąpienie egzaminów wstępnych do szkół ponadpodstawowych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Wyniki nie podlegają poprawie, ponieważ nie ustalono minimalnej liczby punktów – oznacza to, że egzaminu nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w formie pisemnej, zawiera pytania otwarte (jednokrotnego wyboru) oraz zamknięte i sprawdza zakres wiedzy z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Jednak już od 2022 roku uczniowie będą zobligowani do wybrania dodatkowego przedmiotu, tj.: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii.

Egzaminy odbędą się w dniach 15.04.19 – 17.04.19 od godziny 9:00, przy czym język polski w pierwszym, matematyka w drugim, a język obcy nowożytny w trzecim dniu.

Czas trwania egzaminów różni się w zależności od przedmiotów:

  • język polski – 120 minut
  • matematyka – 100 minut
  • język obcy nowożytny – 90 minut
  • [przedmiot dodatkowy od 2022 roku – 90 minut]

Dodatkowo na koniec z każdego egzaminów przewidziane jest 5 minut na sprawdzenie, czy uczeń prawidłowo przeniósł swoje odpowiedzi na specjalnie do tego przeznaczoną kartę.

Co można zabrać ze sobą na egzamin?

Wolno zabrać pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a na egzamin z matematyki linijkę.

Czego NIE można zabrać ze sobą na egzamin?

Zabronione jest wnoszenie kalkulatora, telefonu, wszelkiego rodzaju odtwarzaczy, smartwatcha, słownika oraz przyborów innych niż te wymienione powyżej.

Złamanie zakazu grozi unieważnieniem egzaminu.

Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty

Może ono nastąpić na skutek złamania zakazu i wniesienia zabronionych przedmiotów na salę, w której obywa się egzamin. Jeżeli egzaminator uzna, że uczeń nie rozwiązywał testu samodzielnie, bądź korzystał z jakiś materiałów pomocniczych, to również może unieważnić egzamin. Co wtedy? Uczeń ma obowiązek przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym (3.06.19 – 5.06.19). Jeżeli podczas terminu dodatkowego egzamin zostanie unieważniony, uczeń uzyskuje wynik ?0%” z danego przedmiotu.

Czytaj także: Czego nie uczą w szkole, a powinni?

Źródło tekstu: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/ | Źródło zdjęć: Pinterest

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj