Chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat kaligrafii? Czytaj dalej!

Kiedyś należała do jednej z nauk. Zadaniem kaligrafii było ćwiczenie cierpliwości, estetyki pisma i przykładania się do najdrobniejszych szczegółów. W tym poście opowiemy Ci trochę o tej sztuce. Kto wie, może to właśnie stanie się Twoją pasją?

Rozwijanie pasji: Kaligrafia

Kaligrafia to inaczej styl pisma, ozdabianie liter i wiele innych kombinacji z czcionkami. Kiedyś była bardziej doceniana, ponieważ nie było laptopów i telefonów, a każdy chciał, aby jego listy były czytelne i estetyczne. W dzisiejszych czasach niestety kaligrafia została zaniedbana, ponieważ mało kto zwraca uwagę na to, jak prezentują się jego notatki.

Na co wpływ ma nasz charakter pisma? 

  • Łatwiej przyswajamy wiedzę i nauka idzie nam sprawniej;
  • Mamy chwilę dla siebie, możemy się zrelaksować. Nie jesteśmy zwolenniczkami siedzenia w domu, ale każdy potrzebuje chwili odpoczynku, a zwłaszcza w taką pogodę, jak teraz. Od przeglądania portali społecznościowych, lepszym zajęciem z pewnością jest ćwiczenie pisma;
  • Ułatwimy innym czytanie naszych prac. Kolejna ważna sprawa. Pewnie sama zauważyłaś nie raz, że jak pożyczyłaś notatki do kogoś, to w niektórych słowach nie mogłaś się rozczytać i przepisując próbowałaś zrobić taki sam zawijas? Lepiej uniknąć takich sytuacji. Nie zapominajmy też o nauczycielach, którzy mają bardzo dużo takich bazgrołów do sprawdzenia. Zamiast narzekać na to, jak długo niektórzy nauczyciele sprawdzają wypracowania, zróbmy coś, aby ułatwić im pracę;
  • Nasze pismo pokazuje, jaki mamy szacunek do siebie i towarzystwa. To w pewien sposób jest naszą wizytówką, chociażby gdy się podpisujemy. Pamiętaj, że ludzie będą czuć się wyjątkowo, jeśli będą wiedzieć, że pisałaś coś tylko do nich i jest to estetyczne oraz czytelne. Inaczej jest w przypadku niechlujnego pisma – osoba do której napiszemy coś niestarannie, może poczuć się lekceważona, ponieważ nie interesuje nas to, ile razy będzie musiała się zastanawiać co tu jest napisane.
Wiesz już, w czym może pomóc Ci dbanie o staranne prowadzenie zeszytów i notatek. Teraz odpowiemy sobie na pytanie, jak nad tym popracować.
  • Zacznij prowadzić zeszyt – może on być w formie pamiętnika albo możesz pisać tam opowiadania. Robiąc to, wzbogacisz swój zasób słów, poprawisz ortografię i jeśli nie zgubisz zeszytów, to kiedyś będziesz mogła pochwalić się tym swoim dzieciom, a może nawet zaszczepić w nich pasję do tego, aby rozwijały swoje pismo.
  • Zainspiruj się – polecamy zajrzeć na Pinterest, Google, grafikę lub Youtube. Możesz znaleźć tam czcionki, które trafią w twój gust. Jeśli jesteś fanem jakiegoś filmu czy serialu, to poszukaj czcionek w jego stylu.
  • Zmieniaj pismo liter, które ci nie odpowiadają – przykładowo, jeśli nie podoba Ci się, w jaki sposób piszesz literkę ”a”, to zacznij ją pisać w inny sposób.
  • Zorientuj się, czy w twojej okolicy nie ma zajęć kaligrafii – jeśli są, to przecież nic szkodzi podejść i zobaczyć, jak wyglądają takie spotkania.
  • Ozdabiaj swoje notatki – nie myśl, że robienie „szlaczków” jest dziecinne. Tutaj też warto zajrzeć na Pinterest – znajdziesz tam łatwe i śliczne wzory, które pomogą Ci odnaleźć się w notatkach.

Pamiętaj, że kaligrafia nie jest stratą czasu. Nie musisz poświęcać temu wielu godzin, ale warto poszerzyć swoje umiejętności, także w tym zakresie. W pewnym momencie (może jadąc samemu gdzieś daleko lub mając dużo wolnego czasu), potrzebne będą ci tylko kartka i coś do pisania, żeby czas szybko zleciał. Będąc w miejscu publicznym, ktoś kto też interesuje się kaligrafią, może Ciebie zauważyć i zagadać rozpoczynając nową znajomość i mając wspólny temat do rozmów 🙂

Czytaj także: Rozwijanie pasji: Rysowanie

Rozwijanie pasji: Kaligrafia

Źródło zdjęć: http://pl.pinterest.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj