Źródło: Pinterest

Dzisiaj zastanowimy się nad rolą snów w naszym życiu. Zapraszamy do artykułu.

Czym właściwie jest sen?

Termin sen z naukowego punktu widzenia jest elementem, bez którego człowiek nie może normalnie funkcjonować. Jest to stan utraty kontaktu z otoczeniem, zmniejszonej reakcji na bodźce oraz stan spoczynku. Jest w pełni odwracalny, co oznacza, że możemy się z niego wybudzić, pod wpływem odpowiednich bodźców zewnętrznych.

Sen można podzielić na etapy: NREM (ang. Non-rapid eye movement) – sen z gwałtownym ruchem gałek ocznych i REM (ang. Rapid-eye-movement) – sen bez gwałtownych ruchów gałek ocznych. Ten pierwszy – NREM – jest snem głębokim, a REM płytkim. Fazy te dzielą się również na cykle, a ich ilość potrzebna do wyspania się, zależna jest od wielu czynników, takich jak: wiek, tryb życia, zażywane leki, różnego rodzaju zaburzenia. Sen możemy odpowiednio regulować, wprowadzając w życie pewną rutyną: odpowiednie posiłki, konkretną aktywność itp.

To była tzw. fizjologiczna definicja. Jednak nie oto nam chodzi, prawda?

Sen – wyrocznia czy złudzenie?

Słysząc słowo sen, przypominają nam się obrazy widziane w snach, koszmary, przypadkowe rzeczy. Naukowcy określają to terminem marzeń sennych. Mózg człowieka jest naprawdę genialnym narządem, niezwykle zagadkowym oraz intrygującym. Sam fakt występowania marzeń sennych ciągle spotyka się z narastającym zainteresowaniem naukowców i ich badań.

W świecie nauki znane są 3 koncepcje. Pierwszym naukowcem, który zainteresował tą tematyką był Sigmund Freud. Według jego teorii psychoanalitycznej marzenia senne pełnią funkcję ochronną snu oraz funkcję spełnienia ukrytych pragnień (głównie seksualnych). Jego teoria, aktualnie już nieco przestarzała, rzuciła nowe światło na sferę interpretacji snów. Carl Gustaw Jung wierzył natomiast, że marzenia senne pełnią funkcję nakierowującą – niosą informacje i wskazówki dotyczące kierunku, jaki powinniśmy obrać w życiu. Erich Fromm wydał książkę pt. ,,Zapomniany język”, w której odnosi się do różnych interpretacji snów i wspomina o języku symbolicznym, w którym mają objawiać się sny, podobnie jak Freud.

Nie ma jednej, konkretnej zasady interpretacji snów. Zdarzają się sny prorocze, takie które pokazują nam drogę lub te zupełnie nic nie znaczące. W Internecie możemy znaleźć różnego rodzaju senniki lub przesądy, które na przykład powiedzą nam, że kiedy śnimy o wypadającym zębie, ktoś z naszych bliskich umrze. Tutaj możemy znaleźć wyjaśnienie praktycznie każdego przedmiotu czy wydarzenia, które ujrzymy w snach. Jednak senniki to niezbyt dobre miejsce, by doszukiwać się konkretnego przekazu w snach.

Aktualnie nikt nie jest w stanie stwierdzić, dlaczego w danym momencie śnimy o jakiejś rzeczy. Można jednak zauważyć, że sny często są związane z naszą obecną sytuacją życiową. Pamiętajmy, aby pochodzić z rozwagą do interpretowania snów, które mogą być również niebezpieczne. Chodzi tu o koszmary, które mogą doprowadzić nas do stanów lękowych, a nawet zawału!

A Wy co sądzicie o snach? Mają jakieś znaczenie, czy to zwykła nadaktywność mózgu podczas snu? Być może doświadczyłyście proroczego snu lub jakiś przesąd się u Was sprawdził? Opowiadajcie w komentarzach!

Polecamy: Jak szybko zasnąć?

Źródło: Pinterest

Źródła:

  • https://portal.abczdrowie.pl/czy-nasze-sny-maja-znaczenie
  • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70378,fizjologia-snu

2 KOMENTARZE

  1. Mam wrażenie że jeśli moje sny miałby mi „pomóc” np. W podejmowaniu decyzji itp. To miałabym pewien problem, bo w większości są tak powalone, że nawet najlepszy sennik miałby nielada problem je przetłumaczyć.

    • Sny są czasem tak absurdalne, że szok, ale spróbuj myśleć nieszablonowo, być może wtedy coś się nasunie. W snach działa nasza podświadomość, a tam często znajdują się rzeczy i emocje o których nawet nie mieliśmy pojęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj