Źródło: Pinterest

Masz problemy z nauką do sprawdzianów i chcesz to zmienić? Sprawdź kilka porada na skuteczną naukę.

Skuteczne sposoby na naukę do sprawdzianu

Uważaj na lekcjach

Spróbuj chociaż trochę skupić się na tematach lekcyjnych. Czasami faktycznie może być to trudne, zwłaszcza kiedy nie lubisz danego przedmiotu. Jeśli jednak zapamiętasz choć trochę z danej lekcji, łatwiej będzie Ci potem przy nauce do sprawdzianu. Możesz także notować najważniejsze rzeczy, dzięki czemu zmusisz swój mózg do koncentracji. Notując zapamiętasz część rzeczy.

Nie odkładaj nauki na później

Znając datę sprawdzianu, pomyśl ile masz materiału do powtórzenia i uwzględnij także naukę do innych przedmiotów. Nie warto zaczynać dzień przed testem. Jeśli masz dużo do nauki, zacznij powtórkę 4-5 dni wcześniej, a jeśli mało to 2-3.

Podziel sobie materiał do sprawdzianu na mniejsze części

Jednego dnia naucz się 2-3 tematów, następnego tak samo, itd. Dzień przed testem powtórz sobie całość.

Ucz się w dobrze oświetlonym i przewietrzonym miejscu

Złe oświetlenie może nadmiernie męczyć, dlatego zadbaj o to, aby światło w Twoim pokoju nie było ani za ostre, ani za słabe. Ważne jest także, aby pomieszczenie, w którym będziesz się uczyć, było przewietrzone. Inaczej możesz zrobić się śpiąca.

Rób sobie przerwy

Nie ma sensu siadać do nauki na cztery godziny bez żadnych przerw. Kiedy poczujesz zmęczenie lub zrobisz się senna, koniecznie odpocznij. Możesz przewietrzyć pokój, pochodzić trochę, zrobić kilka rozciągających ćwiczeń i dopiero po chwili wrócić do nauki. Dzięki temu nie przemęczysz się.

Rób notatki podczas powtarzania danego materiału

Dobrze będzie używać do tego kolorów np. daty – zielony, osoby – różowy. Dzięki temu nasz mózg lepiej przyswaja wiadomości (a Tobie łatwiej będzie odnaleźć się we własnych notatkach). Możesz także zakreślić na kolorowo najważniejsze rzeczy w książce. Zamiast ciągłego tekstu notatki, możesz sporządzić sobie mapę myśli lub pisać hasłowo, wprowadzając własne oznaczenia.

Czytaj na głos ważne rzeczy

Nie każdemu to pomaga, jednak nie zaszkodzi spróbować. Niektórzy są słuchowcami, więc dla nich notatki nie będą miały aż takiego znaczenia, jak dla wzrokowców. W tym wypadku, czytając sobie na głos najważniejsze rzeczy, będziesz je zapamiętywać. Możesz także poprosić koleżankę, aby mówiąc, streściła Ci poszczególne tematy.

Znajdź swój styl uczenia się

To znaczy, że jeśli lepiej uczy Ci się z muzyką, to włącz ją (tylko nie za głośno). A może wolisz czytać sobie tematy chodząc po pokoju? Niektórzy układają sobie wierszyki, żeby lepiej zapamiętać pewne rzeczy. Znajdź swój sposób – ważne aby był skuteczny!

Jeśli naprawdę nie rozumiesz tematów, poproś o pomoc

Może to być koleżanka, która to rozumie lub któreś z Twoich rodziców. Możesz także poprosić nauczyciela, aby wytłumaczył Ci to lub dowiedzieć się, czy szkoła organizuje jakieś zajęcia dodatkowe.

Myśl pozytywnie

Nie zakładaj z góry, że nie dasz rady się nauczyć. Uwierz, że dasz radę i nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!

Wyśpij się przed sprawdzianem

Będąc wypoczęta, łatwiej będzie Ci się skupić. Sen to zdrowie i w tym wypadku – klucz do sukcesu!

Powodzenia!

Skuteczne sposoby na naukę do sprawdzianu
Źródło: Favim

2 KOMENTARZE

  1. Super artykuł! Bardzo przydatny, mam prośbę wstawilibyście sposoby jak sobie dobrze rozplanować wszystko, żeby nie marnować czasu a go spożytkować, będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję ????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj