Już za dwa lata po raz pierwszy zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał? Czytaj dalej!

Choć ma ona wielu przeciwników, reforma szkolnictwa stała się faktem i nic nie możemy na to poradzić. Gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast tego powrócimy do 8-letniej szkoły podstawowej oraz szkoły średniej trwającej 4 (liceum), 5 (technikum) lub 3 (branżowa szkoła I stopnia) lata. Takie rozwiązanie niesie za sobą różne konsekwencje, między innymi egzamin ósmoklasisty zamiast egzaminu gimnazjalnego. Wiemy, jak będzie on wyglądał!

Szkoła: Egzamin ósmoklasisty już w 2019 roku!

Pierwszy rocznik, który będzie zdawał egzamin ósmoklasisty to uczniowie, którzy zamiast do gimnazjum, 1 września 2017 roku pójdą do 7 klasy szkoły podstawowej. To oni w roku 2019 będą kończyć szkołę podstawową i pisać nowy egzamin.

Jak będzie przebiegał egzamin ósmoklasisty?

Egzamin kończący szkołę podstawową będzie przypominał nieco maturę i będzie trwał 3 dni. Pierwsze trzy roczniki (tzn. uczniowie kończący szkołę podstawową w latach 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021), będą zdawać egzamin z języka polskiego, języka obcego nowożytnego (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański, włoski lub ukraiński) i matematyki. Od następnych lat każdy uczeń będzie zmuszony zdawać jeszcze jeden, wybrany przez siebie przedmiot: biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię.

Pierwszego dnia uczniowie mają pisać egzamin z języka polskiego, trwający 120 minut. Drugiego dnia matematyka (100 minut), a trzeciego język nowożytni oraz przedmiot dodatkowy (oba po 90 minut).

Egzamin ósmoklasisty będzie obowiązkowy, ale nie będzie miał wpływu na ukończenie szkoły. Wyniki będą jednak brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ma do września tego roku opracować specjalny informator, zawierający przykładowe zadania egzaminacyjne.

Co myślicie o tej zmianie? Podoba Wam się wizja małej matury na zakończenie szkoły podstawowej? Piszcie w komentarzach!

Egzamin ósmoklasisty

Źródło zdjęć: Pexels | http://favim.com

4 KOMENTARZE

  1. Sama jestem teraz w 7 klasie i wydaje mi się ten pomysł absurdalny, mamy 3razy więcej nauki niż mój brat który jest 2 gimnazjum (jeśli poproszę go o pomoc np w Polskim to on nawet tego nie umie i wspomnę już nawet o rodzicach)

    • Zgadzam się z tobą choć są już wakacje to w roku szkolnym brat też był w 2 gimnazjum nie mógł i nie umiał mi pomóc rodzice też

  2. Jestem w pierwszej gimnazjum. I mam pytanie jeśli za 2 lata w roczniku już 2018/2019 r ten rocznik będzie pracował starą reformą i będziemy pisać egzamin gimnazjalny czy egzamin szóstoklasisty? Trochę się pogubiłam :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj