Tematy tabu wśród nastolatków
Tematy tabu wśród nastolatków

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy najczęściej wymieniane tematy tabu wśród młodzieży.

Chociaż nasze pokolenie jest znacznie bardziej otwarte niż pokolenie naszych rodziców czy dziadków, to nadal są pewne tematy, o których młodzi ludzie nie chcą rozmawiać. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jednak są to: poczucie wstydu, lęk przed wyśmianiem bądź niezrozumieniem czy brak odpowiedniej osoby do rozmowy na trudny temat.

Niemożność porozmawiania o swoich problemach lub podzielenia się z innymi swoimi wątpliwościami może mieć negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Duszenie w sobie emocji grozi ich wybuchem w najmniej spodziewanym momencie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do nadciśnienia, wrzodów, zespołu jelita drażliwego, astmy, a nawet chorób skórnych!

Tematy tabu pojawiające się wśród młodzieży

Poniżej przedstawimy listę zawierającą 7 tematów tabu, które najczęściej dotyczą nastolatek.

  • seks
  • przemoc seksualna (gwałt, molestowanie)
  • odmienna orientacja seksualna (homoseksualizm, biseksualizm)
  • uzależnienia (alkoholizm, fonoholizm, lekomania, narkomania, nikotynizm, siecioholizm)
  • choroby cywilizacyjne (anoreksja, bulimia, depresja, stany lękowe)
  • przemoc domowa
  • kompleksy (związane z wyglądem czy daną cechą charakteru).

Z pewnością naszą listę można poszerzyć. Jakich tematów według Ciebie tu brakuje? Daj nam znać w komentarzu!

Polecamy: Zachowania ryzykowne wśród nastolatków CZĘŚĆ 2

***

Na zakończenie uczulamy, że jeśli nie masz z kim porozmawiać o swoich problemach, możesz skorzystać z darmowej pomocy!

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Jeżeli czujesz się krzywdzony lub potrzebujesz pomocy, specjaliści porozmawiają z Tobą o Twoim problemie i udzielą pomocy. Numer 116-111 działa przez 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny. Możesz również zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.

800 080 222 – Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli

Czujesz się przygnębiony, masz problemy w szkole, w domu lub jesteś ofiarą przemocy? Doświadczeni pracownicy Fundacji ITAKA (psychologowie, pedagodzy i prawnicy) odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Możesz skontaktować się także poprzez stronę: www.liniadzieciom.pl.

801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie ?Niebieska Linia?

To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie oraz osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Kontaktując się z ?Niebieską Linią? uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Więcej telefonów wsparcia znajdziesz na stronie:
https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/gdzie-szukac-pomocy

Tematy tabu wśród nastolatków

3 KOMENTARZE

  1. Czasem trudno się dodzwonić, to prawda. Ale można napisać wiadomość. Jeśli się ma taką możliwość, to rozmowa z psychologiem szkolnym jest dobrym rozwiązaniem

  2. Ten telefon zaufania, to nie wiem, ściema jakaś, kiedyś dzwoniłam kilka razy i nie umiałam się dodzwonić. Nieustannie trzeba było czekać na linii. To już lepiej do psychologa szkolnego iść.

  3. Bardzo dobrze, że wzrasta świadomość problemów młodzieży i nie tylko. Choć i tak uważam, że w szkołach nadal kuleje opieka psychologiczna nad młodymi, a to przecież takie ważne… Wiek szkolny to taki czas, w którym dzieci potrzebują największej opieki, a zaniedbania odbijają się potem w dorosłym życiu i ciągną latami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj