czy jesteś tolerancyjny?
Źródło: Pexels

Masz problem z tolerancją? W tym wpisie zastanawiamy się, czy tolerancji można się nauczyć.

Tolerancja to inaczej akceptowanie odmienności drugiego człowieka. Osoby tolerancyjne nie dyskryminują innych, bez względu na to, jaki mają kolor skóry, w co wierzą, jak się ubierają, kogo kochają itd. Tak naprawdę każdy nieco inaczej odbiera tolerancję – dla jednych to popieranie i okazywanie wsparcia innym. Dla drugich jest to powstrzymywanie się od wytykania palcami tych, którzy są w mniejszości.

Tolerancja – czy można się jej nauczyć?

Najczęstsze przyczyny braku tolerancji:

  • kolor skóry
  • wyznanie
  • pochodzenie
  • orientacja
  • wygląd
  • zainteresowania
  • niepełnosprawność.

Jak przejawia się nietolerancja?

Najczęściej nietolerancja objawia się poprzez wytykanie palcami, wyśmiewanie, przezywanie, hejt, a nawet agresję. Bez względu na to, jaką przybiera formę, rani osobę, która jej doświadcza.

Jak nauczyć się tolerancji?

Obserwujesz u siebie problemy z akceptowaniem odmienności u innych osób? Jeśli tylko zaczniesz nad sobą pracować, możesz to zmienić!

Znajdź źródło swojej nietolerancji

Na początek zastanów się, skąd wzięły się Twoje problemy z akceptacją inności. Czy przykład dali Ci rodzice? A może rówieśnicy wykluczyli kogoś z paczki, do której należysz? Odpowiedz sobie na pytanie, czy popierasz światopogląd najbliższych w 100% czy może nie ze wszystkim się zgadzasz? Skąd w takim razie bierze się ta różnica zdań?

Wyobraź sobie świat bez ,,inności”

Osoby, które różnią się od nas, mogą czasami nas denerwować. Pomyśl, jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy byli jednakowi? Tak naprawdę powodem do wytykania palcami może być wszystko, choćby kolorowe włosy. Czy w takim razie nikt nie powinien używać farby?

A gdyby z brakiem tolerancji mierzył się ktoś Tobie bliski?

Wiele osób ma problem z tolerancją do czasu, aż ktoś z ich bliskiego otoczenia nie zaczyna mierzyć się z brakiem akceptacji. Jakbyś się czuła, gdyby nagle Twoja siostra, mama lub najbliższa przyjaciółka była wytykana palcami lub wyśmiewana? Czy to, że wyróżnia się czymś na tle innych czyni ją gorszą? Oczywiście, że nie!

Spójrz na siebie krytycznym okiem

Łatwo jest krytykować ,,niedoskonałości” innych, ale odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty sama niczym się nie wyróżniasz. Z pewnością po dłuższym namyśle znajdzie się coś, co wyróżnia Ciebie na tle innych. Jakbyś się czuła, gdyby pewnym osobom to się nie podobało i z tego powodu szydziliby z Ciebie?

Nauka tolerancji nie jest prosta, ani krótkotrwała, ale warto podjąć wysiłek. Pamiętaj, że bez ,,inności” świat byłby po prostu nudny. Jeżeli Ty nie będziesz akceptować tego, że ktoś różni się od Ciebie, kiedyś możesz sama doświadczyć tego samego.

Czytaj także: Szkoła da się lubić!

Źródło: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj