Chciałabyś iść do pracy w wakacje, ale brak Ci pomysłu gdzie się zatrudnić? Sprawdź, co możesz robić jako osoba niepełnoletnia.

Wakacje to dobry moment, żeby odpocząć od szkoły i naładować akumulatory. Jeśli jednak nie masz żadnych konkretnych planów i nie chciałabyś zmarnować tych dwóch miesięcy, to może warto poszukać sobie dorywczej pracy? Nie dość, że zarobisz pieniądze, to jeszcze nabierzesz doświadczenia, które w przyszłości może okazać się bardzo cenne, gdy już będziesz szukać pracy na stałe. W tym wpisie znajdziesz kilka możliwości wakacyjnej pracy dla nastolatki.

Wakacyjna praca dla nastolatki

Masz mniej niż 13 lat

Mało kto w tym wieku myśli o pracy, dlatego jeśli tu trafiłaś to znaczy, że jesteś bardzo ambitna. Musisz wiedzieć, że w tym momencie nie masz zdolności do czynności prawnych, dlatego ewentualną umowę musi podpisać za Ciebie prawny opiekun. Co więcej do momentu ukończenia 16 roku życia, nie możesz być zatrudniona, jednak możesz podejmować ?inne zajęcia zarobkowe?. Co to oznacza w praktyce? Według ustawodawcy możesz wykonywać pracę jedynie na rzecz podmiotu, który prowadzi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Przykładem może być tu np. aktorstwo. Gdzie więc szukać pracy? W Twojej sytuacji może to nie być wcale takie proste, dlatego najlepiej popytać wśród sąsiadów lub rodziny, czy nie potrzebują pomocy w ogrodzie, w domu lub w pracy (może ktoś z nich prowadzi działalność?). Możesz oczywiście poszukać ogłoszeń w Internecie lub gazetach, ale niewielu pracodawców decyduje się na zatrudnianie tak młodych osób.

Masz między 13 a 16 lat

W momencie ukończenia 13 roku życia otrzymujesz zdolność do czynności prawnych, jednak poza faktem, że możesz samodzielnie podpisać umowę, niewiele się zmienia. Nadal również potrzebujesz zgody rodziców na wykonywanie pracy. W świetle prawa jesteś ciągle traktowana jako ?dziecko? w związku z czym możesz mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Długość Twojej pracy nie może też przekraczać 6 h na dobę.

Masz ukończone 16 lat

Od tego momentu w świetle prawa jesteś traktowana jako ?młodociana? i możesz być zatrudniona, dlatego masz więcej możliwości na znalezienie pracy. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia, jak np. wykonywanie jedynie prac lekkich (typu roznoszenie ulotek, zbieranie owoców bez ich dźwigania).

Pomysły na pracę wakacyjną:
  • Roznoszenie (lub rozdawanie) ulotek;
  • Zbieranie owoców;
  • Koszenie trawników;
  • Wyprowadzanie psów;
  • Mycie samochodów;
  • Sprzedawanie własnoręcznie zrobionej biżuterii;
  • Bycie konsultantką firmy kosmetycznej (typu Avon, Oriflame)*;
  • Udzielanie korepetycji;
  • Pomoc w restauracji (szczególnie te nadmorskie potrzebują latem wsparcia).

Pamiętaj, żeby o wszystkich zarobionych pieniądzach informować rodziców, ponieważ może być konieczne odprowadzenie podatku z tego tytułu.

*Praca konsultantki jest możliwa po ukończeniu 18 roku życia, ale możesz poprosić o pomoc mamę, starszą siostrę albo ciocię, które mogą umowę podpisać na siebie.

Wakacyjna praca dla nastolatkiŹródło zdjęć: Pexels | http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj