pomysły na potrawy wigilijne
Źródło: https://favim.com/image/6707540/

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi uroczystej kolacji wigilijnej, obchodzonej 6 stycznia przez wiernych Cerkwi prawosławnej oraz Kościoła greckokatolickiego.

Data 6 stycznia związana jest z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim, który różni się od dobrze nam znanego kalendarza gregoriańskiego o 13 dni.

Boże Narodzenie poprzedza czterdziestodniowy post Filipowy. Nazwa związana jest z tym, że post rozpoczyna się w dniu pamięci św. Filipa Apostoła.

Wieczerza wigilijna jest zazwyczaj jedynym posiłkiem w tym dniu. Składa się ona wyłącznie z potraw postnych. Nie powinno zabraknąć dań rybnych oraz kutii. Przy stole zostawiane jest jedno puste nakrycie, a pod obrus kładzie się sianko. Zostaje również zapalona świeca wigilijna.

Uroczystą wieczerzę domownicy rozpoczynają modlitwą, tj. wspólnym zaśpiewaniem troparionu święta Bożego Narodzenia.

Następnie zebrani dzielą się prosforą – chlebem, w skład którego wchodzą woda, mąka i drożdże. Jest on używany podczas sprawowania liturgii. Wypiekaniem prosfor zajmują się żony prawosławnych duchownych oraz siostry zakonne.

Po spożyciu kolacji domownicy uczestniczą we wspólnym śpiewaniu kolęd. Poniżej kilka propozycji do odsłuchania:

Równie ważnym momentem jest uczestnictwo w nocnym nabożeństwie w Cerkwi, które odprawiane jest w języku cerkiewnosłowiańskim. W świątyniach na środku znajduje się ikona Bożego Narodzenia. Wnętrze zdobią również choinki.

Świętującym pragniemy złożyć serdeczne życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Aby ten świąteczny czas napełnił Was wiarą i nadzieją na lepszą przyszłość. 

Polecamy: Wigilia według kalendarza gregoriańskiego

Wigilia według stylu juliańskiego
Źródło: https://www.dlanastolatek.pl/ || Zaczarowana

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj