Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi uroczystej kolacji wigilijnej, obchodzonej 6 stycznia przez wiernych Cerkwi prawosławnej oraz Kościoła greckokatolickiego.
Data 6 stycznia związana jest z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim, który różni się od dobrze nam znanego kalendarza gregoriańskiego o 13 dni.
Boże Narodzenie poprzedza czterdziestodniowy post Filipowy. Nazwa związana jest z tym, że post rozpoczyna się w dniu pamięci św. Filipa Apostoła.
Wieczerza wigilijna jest zazwyczaj jedynym posiłkiem w tym dniu. Składa się ona wyłącznie z potraw postnych. Nie powinno zabraknąć dań rybnych oraz kutii. Przy stole zostawiane jest jedno puste nakrycie, a pod obrus kładzie się sianko. Zostaje również zapalona świeca wigilijna.
Uroczystą wieczerzę domownicy rozpoczynają modlitwą, tj. wspólnym zaśpiewaniem troparionu święta Bożego Narodzenia.
Następnie zebrani dzielą się prosforą – chlebem, w skład którego wchodzą woda, mąka i drożdże. Jest on używany podczas sprawowania liturgii. Wypiekaniem prosfor zajmują się żony prawosławnych duchownych oraz siostry zakonne.
Po spożyciu kolacji domownicy uczestniczą we wspólnym śpiewaniu kolęd. Poniżej kilka propozycji do odsłuchania:
Równie ważnym momentem jest uczestnictwo w nocnym nabożeństwie w Cerkwi, które odprawiane jest w języku cerkiewnosłowiańskim. W świątyniach na środku znajduje się ikona Bożego Narodzenia. Wnętrze zdobią również choinki.
Świętującym pragniemy złożyć serdeczne życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Aby ten świąteczny czas napełnił Was wiarą i nadzieją na lepszą przyszłość.
Wesołych Świąt! 🙂
🙂